Motosiklette Hangi Soğutma Sistemi Tercih Edilmeli?

Motosiklette Hangi Soğutma Sistemi Tercih Edilmeli?

Motosiklet Soğutma Sistemleri

Motosiklet soğutma sistemi, bir motorun sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılabilmesini sağlayan en önemli faktörler arasındadır. Kendi has çalışma şekilleri olan soğutma sistemleri farklı gruplar halinde sınıflandırılır. Motorun tam performans sağlayarak çalışmasını kolaylaştıran bu sistemler, motosiklet soğutma sistemi arızalarına çözüm olacak şekilde motorun aşırı ısınmasını da engeller. Yazının devamını okuyarak siz de soğutma sistemleri ile ilgili merak ettiğiniz konulara cevap bulabilirsiniz.

Motosiklette Hangi Soğutma Sistemi Tercih Edilmeli

Motorlarda Kaç Çeşit Soğutma Sistemi Vardır?

Motosikletlerde temelde üç farklı motosiklet soğutma sistemi vardır. Motosiklet soğutma sistemi sınıflandırılması; hava soğutmalı, yağ soğutmalı ve su soğutmalı motor olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı motorlarda hem su hem de yağ motosiklet soğutma sistemi bulunur. 

Hava soğutma sistemlerinde motorda üretilmekte olan ısı, hava sirkülasyonu ile dağılır. Bu sistemin soğutma kapasitesi düşük olduğu için diğer sistemlere göre çok verimli olmadığı bilinir. Bu nedenle genellikle düşük cc motorlarda daha sık kullanılır. Ayrıca hava soğutmalı motosikletlerin uzun süreli kullanımından dolayı yaşanan sorunların önüne geçmek için motorun soğuması için belli bir süre dinlendirilmesi tavsiye edilir.

Su soğutma sistemli motorlarda ise soğutma işleminin etkisinin artırılması için sıvı soğutuculardan destek alınır. Uzun süre sağlıklı ve sorunsuz sürüşün en iyi yollarından biri Putoline soğutma sıvısı ile motosikletinizi desteklemektir.Bunun yanı sıra motor bloğunun etrafındaki su kanalları motordan çıkabilecek sesleri bastırdığı için araç daha sessiz çalışır. 

Yağ soğutma sistemleri de çalışma prensibi bakımında temelde hava soğutma sistemleri ile benzerlik gösterir. Temel olarak motorun yüzgeç isimli parçalarında bulunur yağ radyatörü ile soğutma gerçekleştirilir. Söz konusu radyatör oluşan ısıyı motorun parçalarına dağıtır. Motorun diğer bileşenlerin yağlanması ile  soğuma işlemi gerçekleşir. Bu işlem sırasında ısınan yağ ise yağ soğutucusu ile soğutulur.  

Motosikletlerde Hangi Soğutma Sistemi Daha İyi? 

Motosikletlerde soğutma sistemi, motosikletin modeline göre belirlenir. Bu nedenle hangisinin daha iyi olduğu kullanılan araca göre değişiklik gösterebilir. Örneğin motosiklet hava soğutma sistemi, herhangi bir hasar durumda tamir kolaylığı sağlaması açısından avantajlıdır. Motosiklet su soğutma sistemi ise motorda eşit soğumayı sağlayarak, aracın daha verimli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 

Aşağıdaki tabloyu inceleyerek siz de kendi motorunuz için hangi soğutma sisteminin daha iyi olduğuyla ilgili fikir edinebilirsiniz.

Parametre    Sıvı Soğutmalı     Hava Soğutmalı              Yağ Soğutmalı 
Ağırlık, Karmaşıklık ve Maliyet         Yüksek       Düşük          Orta
Kullanılan
Motosiklet Türü
Yüksek cc motosikletlerDüşük cc motosikletlerOrta cc motosikletler
Soğutma Kapasitesi          Yüksek        Düşük          Orta

 

Motosiklet Soğutma Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Temel olarak bakıldığında motosiklet soğutma sistemi üç gruba ayrılır ve bu da kullanıcıların seçim aşamasında kararsız kalmasına neden olabilir. Bu kapsamda motosiklet soğutma sistemi ile ilgili kafanızda oluşabilecek bazı sorular cevaplarıyla beraber aşağıda yer almaktadır. 

Şehir İçi Hangi Motosiklet Soğutma Sistemini Tercih Etmeliyim? 

Sıvı soğutma sistemlerinin çok daha verimli ve hızlı bir şekilde motoru soğutması, şehir içi kullanımlar için oldukça avantajlıdır. Bu durum genel olmamakla birlikte, kullanılan motorun modeline göre değişiklik gösterebilir. 

Trafikte Hava Soğutmalı Motosiklet Şişer Mi? 

Trafikte araç motorunun uzun süre aktif kalmasından dolayı şişme durumu yaşanabilir. Bunun için de motorun ortalama 1.30-2 saatlik kullanımdan sonra en az 10 dakika dinlendirilmesi tavsiye edilir. Şişmesindeki temel neden ise uzun süreli kullanımdan ötürü motorun çok yorulmasıdır.

Hava Soğutmalı Motosiklet ile Uzun Yola Çıkılır Mı? 

Bu sisteme sahip motorlarla uzun yolculuklar yapmak mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken yolculuk esnasında motosikletin şişmemesi için düzenli olarak dinlendirilmesidir. Bunun yanı sıra, yolculuktan bir süre önce motosiklet soğutma sistemi temizliği ve aracın kontrollerinin de detaylı bir şekilde yapılmasında fayda vardır. 

Hava Soğutmalı Motosiklet Hararet Yapar Mı?

Hava soğutmalı motosikletlerde, hortum kaçağı gibi sorunlar pek olmadığı için hararet yapması da zordur. Fakat her ihtimale karşı hararet normalin üstünde olduğu zamanlarda motorun dinlendirilmesi ve mümkünse eğer rampa aşağı sürülmesi doğru olur. 

Hava Soğutmalı Motosikletimi Sıvı Soğutmalı Sisteme Çevirebilir Miyim? 

Sıvı soğutmalı sistemlerde, motorun içinde sistemin çalışmasını sağlayan bazı özel parçalar bulunur. Fakat hava soğutmalı sistemlerde aynı düzenek bulunmadığı için geçiş yapmak çok zordur. Motosiklet soğutma sistemi, araca uygunluğu konusunda önceden test edilmelidir. 

Sıvı Soğutmalı Motosiklet Soğutmayı Ne ile Yapar? 

Sıvı soğutmalı motosikletlerde etkin bir soğutma işlemi için genellikle soğutma suyu kullanılır. Soğutma suyu da saf su ve antifriz karışımıyla olur. Motorda meydana gelen yüksek ısı, motor soğutma suyu tarafından alınarak radyatörde soğutulur. Radyatör içinde bulunan sıcak su, radyatör fanının dönmesiyle ve akabinde içeri giren hava ile soğur. 

Üst
Scan the code