Motosiklette ABS ve CBS Fren Sistemi Nedir?

Motosiklette ABS ve CBS Fren Sistemi Nedir?

Motosiklet alırken karşınıza çıkan en önemli seçeneklerden biri fren sistemi konusunda karar vermektir. Peki sizce, motosiklet satın alırken ABS’li fren sistemini mi yoksa CBS’li fren sistemini mi tercih etmelisiniz? Motosiklet modellerinde birbirinden farklı motosiklet fren sistemi bulunur. İlk olarak kampana frenler motosiklet disk fren sistemi olarak kullanılsa da teknolojinin gelişmesiyle birlikte ABS (Anti-lock Braking System) ve CBS (Combined Braking System) sistemleri motosiklerde tercih edilmeye başladı.

ABS, ani fren yapılması durumunda tekerleklerin kilitlenmesi önleyerek daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. CBS ise sürücünün uyguladığı fren refleksini ön ve arka frenlere dengeli bir şekilde aktararak daha kontrollü bir fren deneyimi sunar.

Bu yazıda sadece ABS ve CBS arasındaki farkları değil, aynı zamanda her iki fren sisteminin tanımlarını, avantajlarını ve dezavantajlarını da ele alacağız. Böylece hangi fren sistemini tercih etmeniz gerektiğine karar vermeniz daha kolay olacak. Hadi, zaman kaybetmeden bu önemli kararın ardındaki düşünceleri inceleyelim!

motosiklet fren sistemi

 

ABS Fren Sistemi Nedir?

ABS fren sistemi, “Anti-lock Braking System” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. ABS, Türkçede ‘kitleme karşıtı fren sistemi’ olarak bilinir. Bu motosiklet fren sistemi, ani frenleme durumlarında, lastiğin kitlenerek kaymayı engellemesine dayanır. Motosikletlerde kayma durumu hem motosiklet kullanıcısı hem de motosikletin kendisi için oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu nedenle bu sistemin kilitlenme mekanizması sayesinde pek çok problemin önüne geçmek mümkündür.

ABS Fren Sistemi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Motosiklet ABS fren sistemi, kullanıcılarına birbirinden farklı bazı avantaj ve dezavantajlar sağlar. Bu durum, tamamen kullanım alanına ve şekline göre değişiklik gösterir.

ABS Fren Sistemi Avantajları

ABS motosiklet fren sistemi avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Fren mesafesi kısalır.
 • Güvenli ve sorunsuz bir frenleme işlemi sağlanır.
 • Frenler ve balataların ömrü uzar.
 • Motosiklet kullanıcısının güvenliği sağlanır.
 • Pek çok modelde isteğe göre açılıp kapanması mümkündür.

ABS Fren Sistemi Dezavantajları

ABS motosiklet fren sistemi dezavantajları aşağıdaki gibidir;

 • Engebeli arazi koşullarında kullanıma uygun değildir.
 • Olası bir arıza durumunda yüksek maliyet yaratabilir.
 • Değişen hava koşullarında (buzlanma-yağmur vs.) fren mesafesi artar.
 • Sensörler oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

CBS Fren Sistemi Nedir?

CBS fren sistemi, “Combined Braking System” (Kombine Frenleme Sistemi) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu sistem, motosikletlerde ön ve arka frenlerin birlikte çalışmasını sağlayan bir frenleme sistemidir. Öncelikli olarak frenlerde dengeli bir duruş sağlamayı amaçlayan CBS motosiklet fren sistemi, motosiklet kullanmaya yeni başlayan kullanıcılar için en çok tavsiye edilen sistemlerden biridir. Bu durum, direksiyon hakimiyeti sağlanabilmesi açısından da oldukça önemlidir.

CBS Fren Sistemi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bu motosiklet fren sistemleri, kullanıcılarına çeşitli konularda pek çok avantaj sunmakla birlikte bazı dezavantajlara sahiptir. Avantaj ve dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

CBS Fren Sistemi Avantajları

 • Hemen hemen her motosiklet için tercih edilebilecek fren sistemidir.
 • Commuter ya da Touring gibi motosikletlerde daha sağlam frenleme sağlar.
 • Sürüş deneyimi olmayan, amatör kullanıcılar için idealdir.

CBS Fren Sistemi Dezavantajları

 • Kapatılıp açılması gibi bir durum söz konusu değildir, mevcut hali değiştirilemez. 
 • Kullanımı, arazi koşullarına göre şekillenir, her koşulda kullanılamaz. 
 • Nispeten daha deneyimli kullanıcılarda, çeşitli kafa karışıklıklarına neden olabilir.

Hangi Sürüş Koşullarında ABS veya CBS Fren Sistemleri Daha Etkilidir?

ABS veya CBS fren sistemlerinin hangisinin daha etkili olduğu, sürüş koşullarına göre değişebilir. Fren sistemlerinin hemen hemen hepsinde aracın kullanılacağı alana bağlı olarak bazı önemli özellikler bulunur. Örneğin, ABS motosiklet fren sistemi, neredeyse tamamen ani frenleme durumlarında oluşması mümkün olan kitlenme durumlarında devreye girer. Buradaki asıl amaç bu kitlenmenin önüne geçmektir. ABS sensör genellikle kaygan ve buzlu zeminlerde yapılan sürüşler için kullanılır. CBS motosiklet fren sistemi ise zorlu arazi koşullarında kullanıma uygun değildir. Daha çok düz ve sade alanlarda kullanılabilecek özelliklere sahiptir.

ABS veya CBS’li Bir Motosikletin Fren Performansı Nasıl Etkilenmektedir?

ABS veya CBS’li bir motosikletin fren performansı, normal bir fren sistemi ile kıyaslandığında daha iyi olabilir. ABS ya da CBS’li motosikletlerde, frenlerin yüklendiği görevler birbirinden farklıdır. Örneğin, ABS’li motosikletler, direksiyon hakimiyetinin sağlanabilmesi ve kitlenmenin önüne geçebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu durumda, motosiklet fren performansı daha yüksek olur ve daha uzun süre sorunsuz kullanılabilir. 

Deneyimsiz motosiklet kullanıcıları için birebir olan CBS motosiklet fren sistemi ise, sürüş sırasında arka fren sıkılarak ön tekerlekteki fren yüzde 30’luk bir güç üstlenir. Bu sayede kademeli ve kontrollü yavaşlama yapılabilir. Bu sistem genellikle tek fren kullanan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca burada daha sorunsuz bir sürüş için fren hidroliği değişimi ve kontrolünün de düzenli olarak yapılması gerekir.

Hangi Motosiklet Modelleri ABS veya CBS Fren Sistemleri İle Donatılmıştır?

Her motosiklet modelinin kendine has kullanım şekli vardır. Bu araçlarda kullanılan fren sistemleri de aracın niteliklerine göre değişebilir. Özellikle de ABS ve CBS fren sistemleri ile donatılmış, farklı markalara ait bazı motosiklet modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

ABS Bulunan Motosiklet Modelleri

 • Suzuki Hayabusa GSX1300RA,
 • Kawasaki 1400GTR,
 • Yamaha YZF-R1,
 • Aprilia TUONO V4 1100,
 • Honda VFR1200X Crosstourer,
 • Mondial 150 SENTOR,
 • BMW S 1000 RR TR Package,
 • KTM 1050 ADVENTURE,
 • Harley Davidson CVO Limited,
 • Suzuki GSX-R1000.

CBS Fren Sistemi Bulunan Motosiklet Modelleri

 • Mondial 125 Drift L,
 • Honda Dio,
 • Piaggio Vespa ZX 125,
 • Yuki YB150T-15 Jumbo.

ABS veya CBS’li Motosikletleri Hangi Kullanıcı Tarafından Tercih Etmelidir?

ABS veya CBS fren sistemli motosikletler, herhangi bir motosiklet kullanıcısı tarafından tercih edilebilir. Her motosiklet kullanıcısı, araç seçimi yaparken kullanacağı alanı dikkate alır. Bu nedenle doğru aracın seçilmesi hem yakıt tasarrufu açısından hem de çevre dostu olması açısından oldukça önemlidir. Örneğin, ABS’de daha çok motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için önerilebilen bir motor fren sistemi olabilir. Çünkü daha çok düz yollarda ya da yüksek performans gerektirmeyen alanlarda kullanılabilir. CBS ise zorlu arazi koşullarında kullanılmak üzere oldukça kullanışlıdır. Bu nedenle yarış motorları gibi yüksek performans ve sürüş gücü dikkate alınır.

Motosiklet Fren Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet fren sistemleri, motosiklet kullanıcıları için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu kapsamda motosiklet fren sistemi hakkında merak edilen bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

ABS veya CBS Fren Sistemi Olmadan Bir Motosiklet Kullanabilir Miyim?

Yeni üretilen motosiklet sistemlerinin hemen hemen hepsinde ABS ve CBS fren sisteminin kullanılması zorunludur.

ABS veya CBS Fren Sistemi Ne Kadar Ek Güvenlik Sağlar?

Bu motosiklet fren sistemi çeşitleri hem motosiklet modelleri hem de motosiklet kullanıcılarına sağladığı faydalar açısından, son dönemlerin en sık tercih edilen sistemleridir. Özellikle de ABS sistemlerinin zorlu yol koşullarında güvenle kullanılabilmesi ve CBS sistemlerinin de motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için güvenli olması, sıkça tercih edilmelerini sağlayan en büyük etkenlerdir.

ABS veya CBS Fren Sistemine Sahip Bir Motosikletin Maliyeti Ne Kadardır? 

Bu motosiklet fren sistemi, çoğunlukla yeni motosiklet modellerinde kullanılır. Bu nedenle bu motosiklet modelleri, eski modellere oranla nispeten daha yüksek maliyetlidir.

ABS veya CBS Fren Sistemi Nasıl Etki Eder, Neden Önemlidir? 

ABS ve CBS fren sistemi, motosikletlerde kontrollü kullanım ve sürüş güvenliği sağlaması açısından, oldukça önemlidir. Bu sistemler sayesinde, hem motosiklet kullanıcılarının güvenli bir sürüş deneyimi yaşaması hem de motosikletlerin daha uzun süre sorunsuz kullanılması mümkündür.

ABS veya CBS Sistemine Sahip Bir Motosikletin Bakımı Nasıl Yapılır?

ABS ve CBS motosiklet fren sistemi bulunan motosikletlerde, motosiklet fren bakımı aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yağ filtresinin değiştirilmesi ve motosiklet hidrolik fren sistemi kontrolünün yapılmasıdır. Ayrıca bakım rutininin belirli aralıklarla (yılda 2-3 kez) tekrar edilmesinde de fayda vardır.

 

One Reply to “Motosiklette ABS ve CBS Fren Sistemi Nedir?”

 1. Pingback: Motosiklet Fren Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code