Motosiklet Zincir Temizliği ve Zincir Yağlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Motosiklet Zincir Temizliği ve Zincir Yağlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Motosiklet Zincir Bakımı

Motosiklet zincir temizleme motosikletler için oldukça önemli bir işlemdir. Tıpkı motosikletinizi temizlediğiniz gibi motosikletinizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için zincirini de temizlemeniz ve daha sonra tekrar yağlamanız gerekir. Yaklaşık 15-20 dakika süren iki  aşamalı bu uygulama için ihtiyacınız olan şeyler gaz yağı (kerosen), motosiklet zincir temizleme fırçası, küçük bir kap ve zincir için uygun olan bir yağıdır. Motosiklet zincir temizleme ve yağlama nasıl yapılır öğrenmek ve daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıdan faydalanabilirsiniz. 

motosiklet zincir temizliği ve zincir yağlaması

Motosiklet Temizliği Neden Önemli? 

Motosiklet zincir temizleme ve yağlama, motosiklet bakımının temel adımlarından biridir. Bu nedenle düzenli olarak ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde motosiklet zincirinin sağlamlığı ve dolayısıyla motosikletin performansı olumsuz etkilenir. Ayrıca, temizleme şeklinizi ve kullanacağınız ürünü etkileyebileceği için motosiklet zincirinizi temizlemeye başlamadan önce zincir türünüzü (O-Ring, X-Ring, Z-Ring) belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Motosiklet zincir temizleme sırasında orta sehpa kullanmak ya da arka tekerlekleri sehpaya koymak size yardımcı olabilir. Ayrıca motosiklet zinciri temizleme işleminizi tamamladıktan sonra, tekrar yağlamadan önce bir bez yardımıyla zincirin üzerinde kalan temizlik malzemesini silmeniz gerektiğini unutmayın. 

Motosiklet Zincir Temizliği Ne İle Yapılır? 

Motosiklet zincir temizliği yapmak için motosiklet zincir temizleme spreyi ve sert plastik bir fırçaya ihtiyacınız vardır. Bu iki materyali kullanarak zincir ve zincirin dişlerinde biriken kir ve yağ tabakasını güzelce temizlemelisiniz. Eğer temizleyici sprey kullanmıyorsanız motosiklet zincir temizleme gazyağı kullanarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gaz yağı bulamadığınız zaman da kalitesinden emin olduğunuz sabun ve su kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bir fırça yardımıyla motosiklet zincir temizleme işlemine başlayabilirsiniz.  

Sabunlu su kullanılan metotlardan biri olsa da, gaz yağı hem pratik hem de O-Ring zincirlere zarar vermeyen bir yöntem olduğu için daha sık tercih edilir. Zincirdeki kirleri ve pası etkili bir şekilde temizler. Fakat motosiklet zincir temizleme işleminin mazot veya benzin ile yapılması doğru değildir. Çünkü bu maddeler yapıları gereği çözücü özelliğe sahiptir. Bu yüzden plastik yapıdaki maddeleri aşındırır. Yani zincirdeki O-Ring’ler kauçuk yapıda olduğu için mazot ve benzin ile temizlendiğinde yapıları bozulabilir.

Motosiklet Zinciri Tinerle Temizlenir Mi? 

Motosiklet zincirini temizlemek için kullanabileceğiniz en doğru madde motosiklet zincir temizleme seti içinde bulunan özel üretilmiş yağlardır. Bu yağlara erişim imkanınız yoksa gaz yağı ve sabunlu su da size yardımcı olacaktır. Fakat motosiklet zincirini temizlemek için tiner kullanmak doğru bir seçim değildir. Tiner O-Ring’lere zarar verici etkiye sahiptir ve dolayısıyla zincirin ömrünü kısaltır. 

Motosiklet Zincir Balata Spreyi İle Temizlenir Mi? 

Motosiklet zincir temizleme işlemi için tercih edebileceğiniz çeşitli yağlar ve temizlik ürünleri vardır. Fakat balata spreyi bu ürünlerden biri değildir. Eğer motosikletiniz O-Ring’li ise balata spreyi zincir için zarar verici olabilir. Bazı markaların O-Ring’lere zarar vermeyen balata spreyleri mevcuttur. Fakat gaz yağı kullanmak hem daha etkili hem de ekonomik anlamda daha uygun bir seçenek olarak karşınıza çıkar. 

Motosiklet Paslı Zincir Nasıl Temizlenir? 

Paslı motosiklet zincirini temizlemek için gaz yağı ya da karbonatı paslı alana döküp birkaç saat beklettikten sonra ovalayabilirsiniz. Fakat bu işlem biraz uzun sürmektedir. Pratik bir ürün olan Würth Pas Sökücü Sprey Plus’ı tercih ederek zincirde ki pasları kolaylıkla çıkarabilirsiniz. 

Würth sprey, yağlama özelliği olan dar alanlara iyice etki eden yüksek kaliteli bir pas sökücüdür. Ayrıca, asit ve silikon içermeyen formülüyle O-Ring’lere zarar vermez. Uygulama sırasında paslı alana püskürterek biraz bekletmeniz yeterlidir. 

Motosiklet Zinciri Ne Sıklıkla Yağlanır? 

Kopma ve kırılma gibi sorunların yaşanmaması için motosiklet zincirinin her 300 kilometrede bir yağlanması tavsiye edilir. Fakat yağlama işleminin 200 kilometrede bir yapılmasının da bir zararı yoktur. Bu noktada söz konusu kilometrenin ne kadar sürede yapıldığı önemli değildir. Düzenli olarak yağlayıp bakımını yaptığınız motosiklet zincirinin ömrü daha uzun olur ve bu da motosikletinizin performansını olumlu yönde etkiler. 

Motosikletinizin temposu da zincir yağlama konusunda dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. Sık sık zincirinizi kontrol etmeniz ve  kurudukça yağlamanız önemlidir. Çünkü motosikletinizi yıkadığınız sıklık, hava ve yol koşulları da zincirin yağlanmasını gerektiren nedenler arasındadır. Yolda motosiklet zincirinden kaynaklı bir sorun yaşamamak için gerekli kontrolleri yapmayı ve zincirinizi düzenli olarak yağlamayı unutmamalısınız.

Motor Zinciri Kaç Km’de Bir Yağlanmalı? 

Motosiklet zincirinin her 1000-1500 kilometrede bir temizlenmesi ve her 300 kilometrede bir yağlanması tavsiye edilir. Zincir bakımı için motosiklet zincirlerine özgü üretilen yağları tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Yağlama yaparken zincirin iç kısımlarını da yağladığınızdan emin olun. Ayrıca zincirinizi yağlamadan önce motosikletinizi çalıştırıp ısıtırsanız, bu, yağın zincire iyice nüfuz etmesine yardımcı olur. 

Motosiklet Zinciri İçin Hangi Yağ Kullanılır? 

Motosiklet zincir temizleme işlemi için kullandığınız yağ ve yağın kalitesi oldukça önemlidir. Eğer yağlama işlemi düzgün ve verimli bir şekilde yapılmazsa motosiklet zarar görebilir. Motosiklet zincirini yağlamak için ince yapıdaki yağları tercih etmelisiniz. 

Sprey biçiminde satılan yağların kullanım kolaylığı sağladığı bir gerçektir. Hem verim hem de kullanımı göz önünde bulundurulduğunda Putoline Tech Chain Seramik Zincir Yağlayıcısı sizin için iyi bir tercih olarak ön plana çıkar. O-/X-/Z-Ring zincir çeşitleri için uygun olan Putoline sprey, düzenli kullanımda sürtünmeyi azaltır ve yapışkan olmayan bir koruyucu tabaka bırakarak kirin zincire tutunmasını engeller.

Motosiklet Zinciri Motor Yağı İle Yağlanır mı? 

Motor yağı, motosiklet zinciri için doğru bir tercih değildir. Zincirde yağlı bir görünüm bırakmasına rağmen etkisi yeterli değildir. Bu nedenle motosiklet zincirinin ani bir soruna sebep olma ihtimalini artırır. 

Motoru Yıkadıktan Sonra Zincir Yağlanır mı? 

Köpüklü bir yıkama ile motosiklet temizliği ya da motosiklet zincir temizleme işlemi yaptıktan sonra doğal olarak zincirdeki yağ azalır ve arınır. Bu yüzden motosikletinizi yıkadıktan sonra tekrar yağlamanız gerekir. Ama unutmayın ki zinciri yağlamadan önce motorunuzun iyice kuruduğundan emin olmanız gerekir. Tüy bırakmayan bir bez yardımıyla zinciri kurulayabilirsiniz.

Zincir Yağsız Kalırsa Ne Olur? 

Yağsız kalan ya da güzel yağlanmamış motosiklet zincirinin ani kopma riski oldukça yüksektir. Zincirin motosiklette üstlendiği görev motor gücünü arka tekerleğe iletmektir. Eğer zincir yağsız kalırsa motor gücünü arkaya iletemez. Dolayısıyla motosikletinizin verimi düşmüş olur. Ek olarak, güzel yağlanmamış zincir vites geçişlerinde motorun zorlanmasına sebep olur ve sürtünmeyi arttırır. 

Motosiklet Zincir Gerginliği Nasıl Olmalı? 

Motosikletinizi her temizlediğinizde zincir gerginliğini de kontrol etmelisiniz. Kullandığınız motosikletin zincir gerginliğinin ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için el kitabına bakmanız gerekmektedir. Çünkü standart bir ölçü bulunmadığı gibi ideal gerginlik motosiklet modeline göre değişir. Zincirin üst kısmı gergin olurken alt kısmı biraz daha bol olmalıdır.

Zincir gerginliğinin sürücü motosiklet üzerindeyken ayarlanması gerekir. Çünkü sürücü motora bindiğinde motor bir miktar çöker ve zincirin gerilmesine neden olur. Ayrıca, sık sık artçı taşınıyorsa, bu durum hesaba katılmalı ve bir miktar fazla zincir payı bırakılmalı. Eğer zincirin üst kısmında sarkma varsa gerginliği tekrar ayarlamanız gerekmektedir. 

Motorun Zinciri Gevşek Olursa Ne Olur? 

Motosiklet zincirinin gevşek olması zincirin, dişlerin ve vitesin aşınmasına neden olur. Bu yüzden zincirin ve motosikletin kullanım süresini etkiler. Motosiklet zincirinin gevşek olduğunu fark ettiğinizde hemen gerginliği tekrar ayarlamalısınız. Eğer gevşeklik ayarlanamayacak gibiyse, zinciri değiştirmelisiniz.

Motor Zinciri Kaç km’de Değişir? 

Eğer motosiklet zincirinin bakımını düzenli olarak yaptıysanız, zincirin kullanım süresi yaklaşık 20-25 bin km arasındadır. Düzenli bakımları yapılmadıysa 10-15 bin kilometre sonra değiştirilmesi önerilir. Çünkü bu süreden sonra motosikletin performansında ve sürüş keyfinde belirgin bir düşüş yaşanır. Ayrıca, zincirdeki plastik kısımların deforme olduğunu görüyorsanız, bu da değişim gerektiğinin göstergesidir. Zincirin ömrünü yaklaşık 2 kat arttırdığı için düzenli zincir temizliği ve yağlaması büyük önem taşır. 

2 Replies to “Motosiklet Zincir Temizliği ve Zincir Yağlaması Nasıl Yapılmalıdır?”

  1. Pingback: Motosiklette yakıt tüketimi etkileyen durumlar nelerdir? - Artı Grup

  2. Pingback: Motosiklet Bakımı İçin 8 İpucu Nedir? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code