Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri

Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri

Motosiklet Yağı  Nedir?

Motosiklet yağı, motosikletlerde arızaların yaşanmaması veya daha yüksek performans sağlanması amacıyla kullanılan bir üründür. Burada amaç hem motosiklet parçalarını sürtünme ve aşınma durumlarına karşı korumak hem de her türlü zorlu koşulda kullanım kolaylığı sağlamaktır. Motosiklet yağı kullanmak motorun ömrünün uzun olması ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşatması açısından da kritik bir öneme sahiptir.

Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri

Eğer siz de motosikletinizi uzun yıllar güvenli bir şekilde ve herhangi sorun yaşamadan kullanmak istiyorsanız motor yağları konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Motor yağı hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için tek yapmanız gereken yazıyı okumaya devam etmek…

Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Motosiklet motoru içinde bulunan parçaların sürtünmesi sonucu, parçalarda aşınma oluşur. Bu nedenle ortaya yüksek miktarda ısı çıkar ve motorda olumsuz etkiler oluşur. Motosiklet yağı, parçalar arasında oluşan sürtünmeyi azaltarak yüksek ısı oluşumunu engeller. Ayrıca bu yağlar, aracın kullanımı esnasında oluşan tozları ve kiri de bu yağ filtresine taşıyarak daha uzun ömürlü bir kullanım sunar. Bu sayede motorun parçaları daha temiz hale gelir ve aracın daha iyi bir performans sağlamasına yardımcı olur.

Motosiklet yağlarının kullanım alanına göre farklı çeşitleri bulunur. Bunlar; tam sentetik yağlar, yarı sentetik yağlar ve mineral yağlardır.Yarı sentetik yağlar, mineral ve tam sentetik yağların bir karışımıdır.Sentetik katkıları sayesinde yakıt tüketimi ve performans konularında mineral yağlardan daha üstünlerdir.

Günümüzde motosikletler üstün performans sunan araçlar olarak bilinir. Bu yüzden yüksek performanstan ödün vermeden güvenli bir sürüş keyfi yaşamanın en önemli parçalarından biri de doğru seçilmiş motosiklet yağıdır. Hem aracın uzun süre sorunsuz kullanılabilmesi hem de kullanıcıların güvenliği açısından motosikletin yapısına en uygun olan motosiklet yağını tercih etmek gerekir.

Motosiklette Hangi Yağlar Kullanılır?

Her motosiklet modelinde kullanılan yağ, motosikletin yapısına göre değişir. Tam sentetik, yarı sentetik veya mineral yağlar kullanımı en yaygın olan yağlardır. Bunlar motorun yapısını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda motorun daha uzun süre kullanılmasına da katkı sağlar. 

Motor Yağı

Motosikletlerde oldukça sık kullanılan motosiklet yağı, motorda bulunan parçaların yüzeyini kayganlaştırır ve hareketi kolaylaştırır. Sürtünme daha kolay olduğu için de yüksek bir ısı meydana gelmez. Ayrıca bu, motorda bulunan parçaların daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Motosikletlerde kullanılan motor yağı; tam sentetik, yarı sentetik ve mineral yağ gibi çeşitlere ayrılır.

Tam Sentetik Yağ Nedir?

Tam sentetik yağlar da mineral yağlar gibi ham petrolden elde edilir ancak damıtma yerine kimyasal olarak işlem görürler. Yüksek performans ve düşük yakıt tüketimine faydaları vardır. Ayrıca soğukta ve yüksek sıcaklıklarda ince yapılarını koruyabilmeleri sayesinde son yıllarda yağ teknolojisi bu yönde gelişmektedir.

Yarı Sentetik Yağ Nedir?

Yarı sentetik yağlar, mineral ve tam sentetik yağların bir karışımıdır Sentetik katkıları sayesinde yakıt tüketimi ve performans konularında mineral yağlardan daha üstünlerdir.

Mineral Yağ Nedir?

Mineral yağlar ham petrolün damıtılması ile elde edilir. Ucuzluğu ile öne çıkan mineral yağlar günümüzün modern ve hassas motorlarında kullanılmamalıdır.

Motosiklet Hidrolik Yağı

Hidrolik yağlar, güç iletim sistemi için üretilip geliştirilen ve yeni özellikler eklenen sıvılardır. Genellikle ağır makineler, presler, madencilik endüstrisi, robotlar veya çeşitli hareketli ekipmanlarda kullanılır.Motosikletlerde hidrolik yağı, fren sisteminin uyarılmasını ve durma eyleminin ikaz edilmesini sağladığı için tavsiye edilen tarihlerde değiştirilmesi büyük önem taşır.

Motosiklet Ön Amortisör Yağı

Amortisör, içerisinde yağ bulunan motosiklet pompaları olarak adlandırılır. Amortisör, yağ ile çalışır. Bundan kaynaklı olarak motosiklet amortisör yağı, değişimi ve kullanım şekli oldukça önemlidir. Genellikle kullanılan motorların ne kadar yağa ihtiyaç duyacağı bellidir.Amortisör yağı korozyonu, oksidasyonu, sızıntıyı ve köpürmeyi önler.

Motosiklet Şanzıman Yağı

Motosiklet şanzıman yağı, motor içerisinde bulunan parçaları, aşınma veya sürtünmeye karşı koruyan yağ çeşididir. Aracın ve araçta kullanılan parçaların daha uzun ömürlü kullanılabilmesi, motosiklet şanzıman yağı değişimi ile mümkündür. Şanzıman yağı azaldığı zaman genellikle motordan sesler yükselir. Aynı zamanda vites değişiminde de zorlanmalar yaşanır. Bu da hem aracın performansının düşmesine hem de daha fazla yakıtın harcanmasına neden olur. 

Motosiklet kullanıcıları tarafından motosiklet şanzıman yağı kaç numaradır? gibi pek çok soru sorulur. Burada genellikle kullanılan yağın niteliği dikkate alınır. Yani özellikle kaç numaralı yağın kullanılacağı değil, kullanılan yağın motora uygun olup olmayacağı dikkate alınır. Bu yüzden seçim tamamen kullanıcıların inisiyatifine kalmıştır.

Motosiklet Yağı Seçerken Hangi Unsurlara Dikkat Etmeliyiz?

Motosiklet yağı seçilirken, aracın fonksiyonları dikkate alınarak seçim yapmak gerekir. Bu sayede hangi durumda hangi yağın kullanılacağı daha kolay belirlenmiş olur. Motosiklet yağı alınırken hem motorun düzenli çalışması hem de uzun ömürlü olması için oldukça dikkatli seçim yapmak gerekir. 

  • Özellikle ilk etapta kullanılacak olan yağın orijinal olması gerekir. Zamanla motosiklet yağı çeşitlerinin çoğalması, sahte veya taklit ürünlerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz hale getirdi. Bu yüzden doğru yağ seçimi yapmak oldukça önemlidir. 
  • Her aracın üreticisi mutlaka araca en uygun yağı önerir. Bu öneriler araç içerisinde veya ek bir kitapçıkta detaylı bir şekilde kullanıcılara aktarılır. 
  • Motor yağı, içerik açısından bozulmaya her ne kadar müsait değilmiş gibi görünse de kullanım tarihinin geçmemesine özellikle dikkat etmekte fayda vardır.
  • Son kullanım tarihi yağ markalarına göre değişim göstermektedir. Putoline motosiklet yağlarının kullanım ömrü 5 yıldan daha uzundur.

Marketten alınan herhangi bir ürünün son kullanma tarihine bakmak ne kadar önemliyse motosiklet yağının son tarihini kontrol etmekte aynı derecede önemlidir. 

Motosikletim İçin Hangi Marka Yağı Kullanmalıyım?

Motosiklet için kullanılabilecek pek çok yağ çeşidi vardır. Fakat genel olarak her yağ her motora uygun olmaz. Bu anlamda yağın motora uygun olması, motor parçalarının daha sağlıklı çalışmasını ve aracın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlar. Motosiklet kullanıcıları tarafından motosiklet yağı kaç numara olmalı? gibi pek çok soru sorulur. Buna kesin bir cevap vermek oldukça zordur. Bu tamamen motorun yapısına göre değişir. 

Artıgrup bünyesinde yer alan Putoline Oil tarafından üretilen 4 zamanlı motosiklet yağı en sık kullanılan yağlar arasındadır. Burada minimum yağ tüketimi sağlanarak aşınma en düşük seviyeye düşürülür. Yine Putoline bünyesinde üretilmiş 10w30 motosiklet yağı, üstün temizleme özellikleri sayesinde uzun soluklu motor performansı sağlar. Ayrıca motosiklet zincir yağı için de pek çok seçenek vardır. Zincir yağı motosiklet için oldukça önemli olduğu için genellikle sprey yağlar daha pratik bir kullanım sunar. 

Motosiklet Yağı Kaç Km’de Değişir?

Motorlarda kullanılan yağ kadar önemli olan bir diğer konu periyodik bakımlardır. Pek çok kullanıcı bu periyodik bakımlara dikkat etmez. Fakat motorun düzenli olarak çalışabilmesi için bu önemli bir durumdur. Motosiklet yağının kaç kilometrede değişmesi gerektiği genellikle el kitapçığında yazar.Yılda en az bir kez periyodik bakımın yapılması oldukça önemlidir. 

Motor Yağı Üzerinde Yazan Kodlar Ne Anlama Gelir?

Motor yağı üzerinde bulunan kodlar, yağlar hakkında detaylı bilgi içerir. Bu kodlar doğru yağ seçimi için oldukça önemli yol göstericiler olarak bilinir. Hangi motor için hangi yağ çeşidinin uygun olacağını öğrenmek bu sayede mümkündür. 

Yağ Viskozitesi Nedir?

Motor yağı viskozitesi, yağın belirli bir sıcaklıkta ne kadar akışkan olduğunu gösterir. Motor yağındaki “w” ( WINTER ) kışı ifade eder. Yağ sınıflandırmasındaki ilk sayı, soğuk hava viskozitesini belirtir. Bu sayı ne kadar düşükse, yağınız düşük sıcaklıklarda o kadar az viskoz olacaktır. Örneğin, düşük sıcaklıklarda 5W motor yağı, 15W motor yağından daha akışkan akacaktır. “W” harfin ardından gelen yüksek sayı, sıcak hava viskozitesini veya yağınızın sıcaklıklarda ne kadar akışkan olduğunu ifade eder. Sayı ne kadar yüksekse, belirli bir sıcaklıkta yağ o kadar kalın olur.

Motosiklete Kaç Numara Yağ Katılır?

Motosiklete kaç numara yağ koyulacağı, motorun yapısına göre değişiklik gösterir. Tam sentetik yağlardan genellikle 15 50 motosiklet yağı kullanılabilir. Bu motorda yağ kullanımını en düşük seviyeye indirirken motorun kışın, en zorlu koşullarda bile üstün performans sunmasını sağlar. Bu yağ genellikle yarış motorlarında daha sık kullanılır. Bunun yanında 10w40 motosiklet yağı yüksek ve çok yüksek performans gerektiren yol ve yarış motosikletleri için özel olarak üretilir.

10W 30 Motosiklet Yağı

10W 30 motosiklet yağı, 4 zamanlı tam sentetik bir motosiklet yağıdır. Genellikle arazi, yol veya yarış motorlarında sıkça tercih edilir. Şanzıman ve motor aşınmasını en minimum seviyeye indirerek, motorun daha verimli çalışmasına katkı sağlar.

10W 40 Motosiklet Yağı

10W 40 motosiklet yağı, tamamen sentetik ve üstün performans sağlayan bir yarış motor yağıdır. Çok zorlu kullanım koşullarında bile etkili yağlayıcı film özelliğinin yanı sıra doğru ve sorunsuz vites değiştirme imkânı sağlar.

10W 50 Motosiklet Yağı

Tamamen sentetik motosiklet yağı olarak bilinen 10W 50 motosiklet yağı, maksimum düzeyde bir motor gücü sunar. Aşınmaya karşı da üst düzey bir koruma sağlar. Yüksek performans isteyen yarış motosikletlerinde minimum yağ kullanımı sağlar.

15W 50 Motosiklet Yağı

Tamamen sentetik 4 zamanlı motosiklet yağı olan 15W 50 motor yağı, oldukça zorlu koşullarda kullanılan scooter ve motosikletlerde güvenle tercih edilir.

Motosiklete Ne Kadar Yağ Konur?

Motosiklette yağ kullanmanın en büyük nedeni parçalar arası sürtünmeyi azaltmaktır. Bu yüzden motorda kullanılacak olan yağ miktarına özellikle dikkat edilmelidir. Genel olarak 150 cc bir motor yaklaşık 1 lt kadar yağ alır.Ancak bu miktar motosiklet türüne göre değişim gösterebildiği için, motosiklet kullanım koşullarını dikkate alarak ölçülendirmenizi öneririz.

Motosiklet Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Motosiklette fazla yağ kullanımından kaynaklı olarak motor hasarı oluşması olası bir durumdur. Fazla yağın zamanla oluşturduğu basınç nedeniyle yağ keçelerinde çeşitli hasarlar ortaya çıkar. Bu da yağ kaçağının olmasına neden olur.

Motosiklet Yağ Ömrü Ne Kadardır?

Her motosikletin kendine özgü yağ değiştirme zamanı vardır. Kullanılmayan ya da çok az kullanılan motorlarda yağın ömrü maksimum 1 yıldır. Aksi durumda yağın yağlama ve yumuşatma özelliğini kaybetmesi olasıdır. Her ne kadar motosiklette az km yapılmış olsa da çoğu üretici tarafından yılda en az iki kere yağ değişiminin yapılması gerektiği vurgulanır. 

Motosiklet yağlarının motor için önemi oldukça büyüktür. Belirli durumlara dikkat edildiği ve uygun yağ seçimi yapıldığı zaman hem motosiklet ömrü daha uzun olur hem olası kaza riskleri ortadan kalkar. Siz de yukarıda yer alan bilgileri dikkate alarak motosikletiniz için en uygun motor yağı seçimini Artı Grup ürünleri arasından yapabilir ve güvenli bir yolculuğun keyfini sürebilirsiniz. 

One Reply to “Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri”

  1. Pingback: Motosiklet Yağ Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code