Motosiklet Yağ Seçimi

Motosiklet Yağ Seçimi

Motosiklet Yağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet yağı seçimi yapmak, motorun uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayan en önemli etkendir. Bu yüzden doğru ve uyumlu bir motor yağı seçmek, motosiklet sistemlerinin sorunsuz çalışmasına katkı sağlar. Bu da aynı zamanda yüksek performans sağlaması anlamına gelir. Motosiklet yağı seçmenin çeşitli püf noktaları bulunur. Bu belirteceğimiz püf noktalarını dikkate alarak motorunuza en uygun yağı seçebilir ve güvenli bir yolculuğun keyfini çıkartabilirsiniz. 

Motosiklet Yağı Seçimi

Motosiklet Yağı Seçimi Neden Önemlidir?

Motosiklet yağı, motosikletler için oldukça önemli bir bakım malzemesidir. Motor içerisinde bulunan parçaların devamlı olarak sürtünmesinden kaynaklı pek çok sorun yaşanır. Motosiklet yağları bu sürtünmeyi azaltarak aracın daha uzun süre sorunsuz kullanılmasına katkıda bulunur. Bu yüzden motosiklet için doğru yağ seçimi yapmak önemlidir. Ayrıca motorlarda sürtünmenin yanı sıra yanmadan kaynaklı olarak ısı sürekli olarak artar. Bu nedenle motosiklet yağı bu sürtünme ve ısınmayı en minimum seviyeye getirmek amacıyla kullanılır. 

Motor parçalarının yağlanmasının en önemli nedeni, yüzeyleri birbirinden ayırarak ve kayganlaştırarak parçaların hareketini kolaylaştırmaktır. Başka bir deyişle doğru yağ seçimi yapıldığı takdirde parçalar arası bir tabaka oluşturarak yakıt ve yağ karışımını önlenmektir. Fakat yanlış bir seçimin sonucunda, parçalar normal çalışma düzenini kaybeder ve motorun ömrü kısalır. Bu yüzden kullanılan motosiklet modeline uygun yağ tercih etmek büyük önem taşır. 

Sahte Yağ Nasıl Anlaşılır? 

Motosiklet yağının orijinal olması araç için hassas bir durumdur. Piyasada pek çok sahte yağ bulunur. Daha ucuz maliyetli olduğu düşüncesi ile satın alınan bu sahte yağlar motora ciddi hasar verir. Motosiklet zincir yağı seçimi yapılırken de aynı hassasiyetle hareket etmek gerekir. Bunun içinde sahte motosiklet zincir yağı kullanılması sisteme büyük hasar verir. Bu yüzden motosiklet yağı seçimi yapılırken sahte yağ tuzağına düşmemek için dikkat edilmesi gereken belli başlı püf noktalar vardır. 

Sahte yağ konusunda hata yapmamak için ilk olarak motosiklet yağı çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Yeterli bilgiye sahip olduktan sonra yapacağınız kısa testler ile fikir edinebilirsiniz. Bu kapsamda ilk etapta alınan yağın rengine bakılır.Ayrıca sahte yağların kokusu da orijinal yağlara göre daha ağır ve hatta kötüdür. Orijinal yağın kokusunu bilen kullanıcılar bu farkı kolayca ayırt eder.Ayrıca bidon üzerinde bulunan etiketler ne kadar yıprandıysa yağın sahte olma ihtimali o kadar yüksektir. 

Motosiklete Kaç Numara Yağ Kullanılır?

Motosiklet yağ seçimi yaparken, genellikle motosiklet için üretilmiş olan 10W/40 numaralı yağ tercih edilir. Fakat bu durum motor çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bazı modellerde 20W/40 numaralı yağ da kullanılır. Kullanılan yağların gerçek anlamda motosiklet için üretilip üretilmediğine dikkat edilerek yağ seçimi yapmak gerekir. Motosiklet motor yağı seçimi yaparken yaz ve kış aylarında hangi yağların kullanılması gerektiği bilinmelidir. Örneğin yapı bakımından daha kalın ve akışkanlığı az olan yağlar yazın kullanıma daha uygundur. 

2 Zamanlı ve 4 Zamanlı Motorlarda Yağ Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

2 zamanlı ve 4 zamanlı motorlarda yağın kullanımı farklı şekillerde olur. 4 zamanlı motorlarda yağ ve yakıt ayrı haznede kullanılabilirken, 2 zamanlı motorlarda tam tersine aynı hazne kullanılır. Bu durumda motorun çeşidine dikkat ederek yağı kullanmak oldukça önemlidir.

4 Zamanlı Motora Hangi Yağ Kullanılır?

4 zamanlı motorlarda yağ ve yakıt ayrı haznelerde kullanılır. Bu tür motorlar için motosiklet yağ seçimi yapılırken özellikle etikette 4T motor yağı ya da 4 zamanlı motor yağı yazıp yazmadığına dikkat edilmelidir. 4 zamanlı motorlar için genelde 30 numara veya 20-50 motor yağı kullanılır. Ayrıca bu motorlarda düzenli olarak yağ değişinin yapılması gerekir. Aksi halde parçalar arası sürtünme gerçekleşmez ve motosikletin ömrü azalır. 

2 Zamanlı Motora Hangi Yağ Kullanılır?

2 zamanlı motorlarda yakıt+yağ karışımı kullanılır. 2 zamanlı motosiklet yağ seçimi yapılırken yağın sentetik özelliğine dikkat etmek gerekir. Bu bilgiyi satıcıdan alınabilir veya kendiniz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Motosiklet Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklet yağı seçimi yapılırken dikkate alınması gereken ilk nokta ürünün kalitesidir. Bunun nedeni ise kullanılacak olan yağın kaliteli ve birinci sınıf olması, aracın daha uzun süre kullanılmasını sağlamasıdır. Fakat yanlış yağ seçimi yapıldığı takdirde parçalar arasındaki sürtünme artar ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca kullanılan aracın ömrü çok daha kısa olur. Motosiklet yağı seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Alacağınız Yağın Orijinal Olmasına Dikkat Edin 

Motosiklet modelleri arttığı sürece kullanılan yağlar da çeşitlenerek artar. Bu da piyasanın genişlemesi ve orijinal yağlarla birlikte sahte yağların da kullanıcılara sunulmasına neden olur. Bilinen markaların dışında illegal yollarla üretilen sahte yağlar motorlara zarar verir. Bu nedenle motosiklet yağı seçimi yapılırken tercih edilen yağın orijinal olmasına dikkat etmek gerekir. Orijinal yağları markaların satış ofislerinde bulmak mümkündür. Bunun dışında kapağının açılmamış olması ve renginin koyu olmaması gibi belirtilerden de yağın orijinal olup olmadığı anlaşılabilir. 

Bilinmedik Markaları Tercih Etmeyin

Motor yağı seçerken genel olarak kabul görmüş, marka bilinirliği olan firmaları tercih etmek gerekir.Detaylı araştırma yapmak ve güvenilir bir markanın ürünü satın alınmalıdır. 

Üreticinin Önerdiği Yağı Tercih Edin

Motosiklet yağı seçimi yaparken üreticilerin önerdiği yağları kullanmak doğru bir seçim yapma konusunda size yardımcı olur. Bu kapsamda aracın kullanım kılavuzunda bulunan yönlendirici bilgilerden faydalanılabilir. Belirtilen kurallara uyularak yağ seçimi yapmak, motorun çok daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılmasını da sağlar. 

Dolum Tarihini Kontrol Edin

Üzerinde son tüketim tarihi etiketi olmayan motor yağları, kolay kolay bozulmayan ürünlerdir.Motosiklet yağları üretici markalara göre değişim göstermektedir. Putoline motosiklet yağlarının kullanım ömrü 5 yıldan daha uzundur.

Motosiklet yağı seçiminin doğru yapılması motosikletinizin ömrünü uzatırken aynı zamanda sorunsuz ve masrafsız bir sürüş deneyimi elde etmenize olanak tanır. Eğer siz de motosikletiniz için kaliteli bir yağ arayanlardansanız Artı Grup bünyesinde yer alan Putoline yağlarını deneyebilirsiniz.One Reply to “Motosiklet Yağ Seçimi”

  1. Pingback: Motor Yağı Değişimi Hakkında Merak Edilenler - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code