Motosiklet Quickshifter nedir? Ne işe yarar?

Motosiklet Quickshifter nedir? Ne işe yarar?

Motosiklet Quickshifter

Motosiklet kullanımının arttığı bu dönemlerde, Quick shifter nedir? sorusu kafaları kurcalayan bir soru olarak karşımıza çıkar. Quickshifter, motosiklette vites değişim aşamalarını basitleştiren bir sistemdir. Aynı zamanda bu sistem, manuel şanzımanı bulunan motosikletlerde, debriyaj kullanmaya gerek kalmadan en hızlı ve pratik şekilde vites değiştirerek kontrollü yavaşlama ve hızlanmayı sağlayan bir sistem olarak da bilinir. 

Motosiklet Quickshifter

Mikro kontrolcü yardımıyla denetlenebilen bu sistem, olası kazaların engellenebilmesi için oldukça kullanışlı bir sensör görevi görür. Başlangıçta sadece yarış motorlarında kullanılan Quickshifter, şu an hemen hemen her motor modelinde kullanılabilir bu durumdadır. Bu nedenle, Quick shifter fiyat skalası da buna göre sürekli olarak değişiklik gösterir. Quickshifter ile ilgili kafanızı kurcalayan soruların cevaplarını yazımı okumaya devam ederek siz de bulabilirsiniz.

Motosiklette Quickshift in Uzun Kullanımda Yaşanacak Sorunlar Nelerdir?

Uzun yolculuklarda, normal şehir içi trafiğine göre vites artırma ihtiyacı olmadığı için bu sistemin sık sık kullanıldığı söylenemez. Burada yaşanabilecek en önemli sorun, vites küçültme işlemidir. Bu işlem, vites yükseltme işlemine oranla çok daha zor ve dikkat isteyen bir durumdur. Bunun dışında, bu sistemin uzun süre kullanımının bilinen bir zararı yoktur. 

Quick shifter Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet kullanıcıları başta olmak üzere pek çok insan, QuickShifterin zararları, hangi motorlara uygun olduğu ya da bu sistemle nasıl vites atıldığı gibi soruların cevaplarını arıyor. Sayfayı kaydırmaya devam ederek bu konuda merak edilen bazı sorulara cevaplarıyla birlikte siz de hemen ulaşabilirsiniz. 

Quick Shifter Zararlı Mı?

Bu sistemin bilinen net bir zararı yoktur. Fakat bazı motosiklet kullanıcıları tarafından, uzun vadede istemsiz vites değişimlerine ya da boşa düşmelere neden olduğu düşünülür.

Quick Shifter Her Motora Olur Mu? 

Vites değiştiricilerinin genellikle yarış motorlarında daha sık kullanıldığı bilinir. Fakat son zamanlarda hemen hemen manuel şanzıman bulunan her modelde de kullanılmaya başlandı. Ayrıca QuickShifter, motosiklet modeline göre özel olarak da üretilebilir. 

Quickshifter Hangi Motorlarda Bulunur? 

Quick shifter olan motorlar, genellikle yarış motosikletleri ve manuel şanzımana sahip modellerdir.

Motosiklete Sonradan Quick Shifter Takılır Mı?

Bazı motosikletler bu sisteme uyumlu olacak şekilde üretildiği için sonradan takmak mümkündür. 

Quickshifter ile Vites Nasıl Atılır?

QuickShifter, vites çubuğu ile bağlantılıdır. Üzerinde de vites değişimini algılayabilen bir sensör bulunur. Bu sayede sürücüler, sadece ayağını kullanarak sarsıntısız ve hızlı bir şekilde vites değişimi yapabilir. 

Üst
Scan the code