Motosiklet Temizliği

Motosiklet Temizliği

Motosiklet Nasıl Yıkanır?

Motosikletinizi uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için bakımlarını düzenli olarak yapmanız gerekir. Motosiklet yıkama da bu bakımın bir parçasıdır. Çünkü motorunuzu daha iyi tanırsınız ve sorunlarını daha çabuk fark edersiniz. Motosikletinizi dışarıda yıkatabileceğiniz gibi evde kendiniz de yıkayabilirsiniz. Tercihiniz evde yıkamak ise motosiklet nasıl yıkanır ve evde motosiklet yıkama adımlarını anlattığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

motosiklet temizliği

Motosiklet Yıkamanın Yararları Nelerdir?

Motosikletinizi yıkamanın aslında fark etmediğiniz faydaları vardır. En önemli yararlardan bir tanesi yıkarken motosikletinizi yakından inceleme fırsatınızın olmasıdır. Herhangi bir yerinde çizik, sürtme veya aşınma olup olmadığını fark etmeniz için bu güzel bir fırsattır. Ayrıca lastiğini, motor yağını ve zincirini de kontrol ederek motosikletinizin bakıma ihtiyacı olup olmadığını görme fırsatı elde etmiş olursunuz. 

Motosiklet Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet yıkama esnasında aklınızda tutmanız ve dikkat etmeniz gereken ilk şey motosikletlerin otomobillerden farklı ve daha hassas araçlar olmasıdır. Bu yüzden motosikletinizi yıkarken yüksek tazyikli su ve arabalar için kullanılan çok etkili deterjanları kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise motosikletinizi yıkarken doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanızdır. Aksi takdirde sabun hızla kurur ve motosikletin yüzeyinde durulanması zor bir tabaka oluşturur.

Evde Motosiklet Nasıl Yıkanmalıdır?

Bazı motosiklet tutkunları, araçlarını kendi elleriyle yıkamak ister. Bu kapsamda motorunuzu evde kendiniz yıkamarken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır; 

  • İlk önce motosikletinizin tüm elektrik bağlantılarını ve parçalarının sağlam olduğunu kontrol edin. 
  • Motosikletinizi yıkarken egzoz borusuna su kaçmaması için bir bez yardımıyla ya da egzoz tapası ile deliği tıkayabilirsiniz. 
  • Düşük tazyikle motosikletinizi tekerlekler ve zincirler dahil olmak üzere kuru yer kalmayacak şekilde ıslatın. 
  • Daha sonra özel temizleyici veya motosiklet yıkama şampuanı uygulayarak köpürtün. Köpürtme işlemini bir sünger yardımıyla yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım süngerinizi düzenli olarak durulamak. Böylece çizilmelerin önüne geçersiniz.
  • Yumuşak bir motosiklet temizleme fırçası yardımıyla ulaşılması zor alanları temizleyin. Tekerlekleri daha sert bir fırçayla temizleyebilirsiniz.
  • En son, düşük basınçlı suyla tepeden başlayarak motosikletinizi durulayın. Hassas olmadığını düşündüğünüz bölgelerde suyun kuvvetini artırabilirsiniz.
  • Durulama işlemi bitince mikrofiber bez yardımıyla motosikletinizi kurulayabilirsiniz. 

Motosikletinizi yıkadıktan sonra zincirinizi tekrar yağlamanız gerekmektedir. Diğer hareketli parçalar için de gerekli olan bakımı uyguladığınızdan emin olun. Bakım işlemi motosikletinizin parçalarının paslanmaması ve uzun süre kullanmaya devam edebilmeniz için gereklidir. Ayrıca, yıkadıktan sonra motosikletinizi parlatmak isterseniz motosiklet parlatma amacıyla üretilmiş özel cila ve bakım malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Motosiklet Yıkamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Motosikletlerin arabalardan daha hassas ve farklı temizleyicilere ihtiyacı olduğunu söyledik. Peki motosiklet ne ile temizlenir? Motosiklet yıkama rutininize eklemenizin faydalı olacağı malzemelerden biri motosiklet şampuanı. Otomobil deterjanlarını kullanmanız doğru olmayacağı için özel bir motosiklet temizleyiciye ihtiyacınız var. İkinci olarak, ayarlanabilir ya da kademeli püskürtme başlığı olan bir hortum. Ayrıca, yumuşak fırça ve mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Motosiklet Yıkama Sıklığı Ne Olmalıdır?

Motosiklet yıkama sıklığı kullanıcıya değişebilir. Her motosiklet sürücüsünün motor sürme sıklığı ve süresi aynı değildir. Bu yüzden motor yıkamak için belirlenmiş standart bir aralık yoktur. Ayrıca hava ve yol koşullarına bağlı olarak motosikletinizin kirlenme oranı da değişmektedir. Motosiklet yıkarken gösterdiğiniz özen ve kullandığınız malzemeler bir sonraki yıkama zamanını etkileyebilir. 

Motosiklet yıkamak için standart bir sıklık olmasa da motosikletlerin çok sık yıkanmaması tavsiye edilir. Sürekli suyla temas eden motosikletlerde elektrik aksamına zarar gelebilir ve boyalı yüzeylerde aşınmalar olabilir. Ayda bir yapılan yıkamalar ideal kabul edilir. Diğer zamanlarda düzenli olarak nemli bez yardımıyla motosikletin temizlenmesi normaldir.

Sıcak Motosiklet Yıkanır mı?

Motosikletinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi motor bloğunun yeterince soğumuş olmasıdır. Motosikletinizi hala sıcakken yıkamak zarar verici olabilir. Sıcak silindire temas eden soğuk su çatlakların oluşmasına ve disklerin yamulmasına neden olabilir. Bu nedenle motosiklet yıkama işleminden önce mutlaka motosikletinizin soğumasını beklemelisiniz. 

Motosikletinizi soğumadan yıkamak motor üzerinde bazı çatlakların oluşmasına ve deforme olmasına neden olabilir. Motor kısmında oluşan çatlamalar daha sonra daha ciddi sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla motosikletinizi yıkamadan önce motorun ve disklerin soğuduğunu kontrol etmeniz gerekir. Motosikletinizi güneşin tepede olmadığı akşam saatlerinde yıkamanız sizin için daha sağlıklıdır.

Motosiklet Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Motosiklet kıyafetleri özel tekstil malzemeleriyle üretildiği için elde yıkamak daha doğrudur. Ancak, çamaşır makinelerinin narin giysi yıkama programlarında da yıkanabilir. Motosiklet kıyafetlerini yıkarken özenli davranmanız iç ve dış kaplamaların zarar görmemesi için önemlidir. 

Motosiklet Montu Nasıl Yıkanır?

Motosiklet montunuzu yıkamadan önce dilerseniz dış yüzeyini deterjanla ön işlemden geçirebilirsiniz. Montunuzun su geçirmez yapısını korumak için yıkama suyuna su geçirmezlik solüsyonu ekleyerek bu özelliğini koruyabilirsiniz. Ürünün yıkama talimatlarına dikkat etmeniz en önemli adımdır. Ayrıca, montunuzu askıya asarak kurutabilirsiniz. Kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. 

Motosiklet Pantolonu Nasıl Yıkanır?

Motosiklet pantolonunuzu yıkarken takip etmeniz gereken adımlar motosiklet montuyla aynıdır. Dilerseniz önce dış yüzeyini deterjanla temizleyebilir veya mikrofiber bezle silebilirsiniz. Kurutma makinesi kullanmanız pantolona zarar verebilir. Bu nedenle askıya asarak ya da su emici bir havlu üzerine sererek kurutmayı tercih etmelisiniz. 

Motosiklet Kaskı Nasıl Yıkanır?

Motosiklet kaskınızı temizlemek için öncelikle kaskınızın içindeki astarı ve keçeleri çıkarmanız gerekmektedir. Çıkardığınız astarı ılık suyla ve temizleyiciyle yıkayabilirsiniz.Motosiklet kask bakımı yaptıktan sonra iç astarı dikkatlice yerine yerleştirebilirsiniz. 

Motosikletinizin ilk günkü gibi güvenli bir şekilde çalışması için onu düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Motosikletinizi motosiklet yıkama yerleri veya araba yıkama yerlerinde yıkatabilirsiniz. Fakat, motorunuzla ilgilenmeyi seviyorsanız evde kendiniz gerekli malzemeleri temin edip gerekli adımları takip ederek yıkayabilirsiniz. Motosikletinizi yıkadıktan sonra motorun iyice kuruduğundan ve zinciri tekrar yağladığınızdan emin olmalısınız. 

One Reply to “Motosiklet Temizliği”

  1. Pingback: Motosiklet Egzozu Hakkında Önemli Bilgiler - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code