Motosiklet Muayenesi İçin Yapılacaklar

Motosiklet Muayenesi İçin Yapılacaklar

Bütün ulaşım araçlarında olduğu gibi motosikletler de muayeneye giren araçlardır. Motosiklet modellerinin muayeneye girebilmesi kadar bundan geçmesi de oldukça önemlidir. Motosiklet muayene işlemleri kullanıcıların araçlarını daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Bu nedenle muayeneye girmeden önce, kullanıcıların dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar vardır.

Motosiklet Muayenesi İçin Yapılacaklar

Motosiklet Muayenesine Gitmeden Önce Gereken Kontroller Nelerdir?

Motosiklet muayenesi yapılmadan önce, aracın belli başlı noktaları özellikle kontrol edilmelidir. Bu kontrol esnasında ilk etapta ışıklar, frenler ve balataların kontrolünü yapmakta fayda vardır. Bu sistemler, motosikletin bütününü etkileyen temel kısımlardır. Bunun yanında sinyal lambaları ve tekerleklerin de önden kontrol edilmesi gerekir. 

Acil durumlarda bir nevi kurtarıcı görevi gören ikaz lambaları, aracın muayenesi esnasında oldukça önemlidir. Göstergesi çalışmayan araçların muayeneden geçme ihtimali oldukça düşüktür. Genel olarak muayene öncesi motosikletin eksik parçaları tamamlanmalı ve ağır hasar almış parçalar değiştirilmelidir. Bunlara ek olarak muayene öncesinde araca ait trafik cezalarının ve benzeri borçların ödenmesi de şarttır. Bu tarz borç veya vergilerin ödenmemesi durumunda muayene randevusu almak mümkün değildir. 

Motosiklet Muayenesi Nerede Yapılır?

Motor muayenesi randevu alınmadan yapılabilen bir işlem değildir. Bu nedenle öncelikle motosiklet muayene randevu işlemleri yapılmalıdır. Bunun için de e-devlet üzerinden ya da TÜVTÜRK mobil uygulamasından muayene randevusu almak mümkündür. Muayeneler TÜVTÜRK istasyonlarında yapılarak, araçların hemen hemen her noktası kontrol edilir. Motor muayene ücreti genellikle ulaşım aracının modeline göre değişiklik gösteren bir durumdur. Motosiklet muayene ücreti hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, muayene istasyonlarının çağrı merkezi aranabilir. Ayrıca muayene ücreti 2020 yılından 2024 yılına kadar değişikliğe uğrayabileceği için çağrı merkezinden güncel fiyat bilgisi almakta fayda vardır. 

Motosiklet Muayenesi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Motosiklet muayenesi randevu işlemleri tamamlandıktan sonra, kullanıcılardan, kimlik, ehliyet, ruhsat, kilometre bilgisi, trafik sigortası poliçe bilgisi ve muayene ücret makbuzu gibi bazı belgeler istenir. Sorunsuz bir muayene işlemi için bu belgelerin tamamının zamanında sağlanması önemlidir. Motosiklet muayene ücretleri de bu evraklar sağlandıktan sonra, muayenenin yapılacağı kurum tarafından belirlenir. Ayrıca muayene ücreti genellikle aracın hasar durumuna göre de değişir. 

Motosiklet Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Motosiklet randevusu almak için izlenmesi gereken belli başlı adımlar vardır. Aşağıda belirtilen adımları izleyerek motosiklet muayenesi için güvenli bir şekilde randevu alabilirsiniz;

  • Muayene randevusu almak için, tuvturk.com.tr adresinden araç muayenesi randevu sekmesine ulaşmak gerekir. 
  • Açılan ekrandan plaka numarası, ruhsat numarası ve şehir kısımlarını doldurmak gerekir. Bu noktada bütün bilgiler doğru ve eksiksiz girilmelidir. Aksi halde randevu alınamaz.
  • İstenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra sistem aracınızın türünü seçebilmeniz için sizleri yeni bir sayfaya yönlendirir. 
  • Araç türünüzü seçtikten sonra da istenilen hizmeti soran bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Burada araç muayene işlemi iki seçenekten oluşur. İlki genel muayene ya da muayene tekrarı ikincisi ise tespit muayenesidir. Sadece muayene için genel muayene seçilmelidir. 
  • Seçilen plakaya ait bir sigorta girişinin olmaması ya da ödenmemiş borcun olması durumunda, sistem tarafından muayene randevusuna izin verilmez. Sigortanın var olması durumunda ise size uygun yer, tarih ve saati seçebilirsiniz. 
  • Seçilen bu kriterlere göre de istasyonların doluluk oranına kontrol edilerek uygun seçenekler sizlere sunulur. 
  • Son olarak da ad, soyad ve iletişim bilgilerinin istendiği bir sayfaya yönlendirme yapılır. Bundan sonraki süreçte randevu al ve tamamla kısımları karşınıza çıkacaktır. Belirtilen işlemden sonra cep telefonu ve e-posta adresine muayene işlemi randevusu için bilgilendirme mesajı gelir. 

Motosiklet Muayene Ağır Kusurlar Nelerdir?

Motosikletlerin muayeneden geçmesini engelleyen bazı ağır hasarlar vardır. Bu hasarlar, aracın uzun süre kullanılmasını zorlaştıran ve kaza riskini arttıran durumlardır. Farların çalışmaması, lastik dişlerinin bitmiş olması, sinyallerin çalışmaması ve lastik dönüş yönlerinin yanlış yönde olması, motosikletin ağır hasarlı kategorisine girmesine neden olur. Bunun yanında; muayeneye kasksız gitmek, mevcut plakada vida olması, plakanın mühürsüz olması ya da kalınlaştırılmış fontlarla yapılmış olması gibi durumlar da aracın ağır kusurlu sayılmasına neden olur. 

Motosiklet Muayene Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Motosikletler de diğer araçlarda olduğu gibi muayene süresini aştığında belli başlı yaptırımlara tabi tutulur. Trafik içerisinde güvenliğin sağlanabilmesi ve hasarlı araçların trafiğe çıkmasını engellemek amacıyla yürütülen bu uygulama sürecinde sürücüye ve araca bazı resmi yaptırımlar uygulanır. Motosiklet muayene gecikme cezası hesaplamak için TÜVTÜRK’ün internet sayfası üzerinden araç cinsi, muayeneye gideceği tarih ve geçerlilik tarihi seçilerek; toplam muayene ücreti ve gecikme cezası hakkında bilgi almak mümkündür. 

Motosiklet Muayenesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet kullanıcıları tarafından sorulan; motosiklet muayenesi ne kadar sürer, muayene işlemi nerede yapılır ya da motosiklet muayenesi ücreti ne kadardır gibi soruların cevaplarını sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Sıfır Alınan Motorun İlk Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Yeni alınan ve daha önce hiç kullanılmamış olan motosiklet modellerinde ilk üç yıl boyunca muayeneye gerek yoktur. Bundan sonraki süreçte aracın düzenli olarak muayeneye götürülmesi gerekir. 

Motosiklet Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Motosiklet muayenesi için özellikle önerilen muayene aralığı 2-3 yıl arasıdır. Bu sürecin uzaması ve araç muayenesinin uzun süre yapılmaması durumunda çeşitli yaptırımlarla karşılaşmak mümkündür. 

Motosiklet Egzoz Muayenesi Var Mı?

Motosikletler için egzoz muayenesi yapılmaz. Bu araçlar genel olarak egzoz muayenesinden muaf tutulan araçlardır. 

Motosiklet Muayenesinde Kask Takılır Mı?

Muayene esnasında kask takma zorunluluğu vardır. Bu nedenle muayene işlemleri esnasında kullanıcıların mutlaka kasklarını yanında bulundurmaları gerekir. 

Yarım Kask Muayeneden Geçer Mi?

Standart dışı ve görüşü engelleyen kasklar muayeneden geçmez. 

Motosiklet Lastik Derinliği Kaç Mm Olmalıdır?

Motosiklet lastik derinliği 1 mm altında olduğu zaman araç muayeneden geçemez. 

Motosiklet Çantası Muayeneden Geçer Mı?

Motosiklet çantaları muayene esnasında hafif kusur kategorisine girer. 

Motosiklet Beyaz Sinyal Muayeneden Geçer Mi?

Beyaz sinyal hemen hemen her yerde muayeneden geçer. 

Motosiklet Hız Göstergesi Çalışmıyor Muayeneden Geçer Mi?

Motosikletin hız göstergesinin çalışmaması durumda muayeneden geçmesi mümkün değildir. 

Motosiklet LED Far Muayeneden Geçer Mi?

Led far ampulü bulunan motosikletler yalnızca hafif kusurlu sayılarak muayeneden geçebilir. 

Motosiklet Kaplama Muayeneden Geçer Mi?

Aracın kendi renginde bir kaplama yapıldığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat tamamen farklı renk kaplama olduğu zaman muayeneden geçme şansı oldukça düşüktür. 

Muayeneden Muaf Olan Motosiklet Türü Hangisidir? 

49cc motosiklet muayeneden muaf tutulan motosiklet türüdür. 

50cc Motorlar Nelerden Muaf Tutuluyor?

Bu motorlarda sigorta ve vergi şartı bulunmuyor. Sıfır modeller ise alındıktan 3 yıl sonra muayeneye girebilir. 

50cc Motorlar Sigorta Yapmak Zorunlu Mu?

50cc ve altı motorlarda sigorta yapmak zorunlu değildir.

One Reply to “Motosiklet Muayenesi İçin Yapılacaklar”

  1. Pingback: Motosikletlerde Plaka ve Katlanır Plakalık Hakkında Önemli Bilgiler - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code