Motosiklet Kıyafeti Nedir ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet Kıyafeti Nedir ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet kıyafeti, sürücünün güvenliğini sağlamak ve kazalara karşı korunmasını amaçlayan özel tasarıma sahip giysilerdir. Motosiklet kıyafeti, motosiklet kullanıcıları için güvenliği sağlamanın anahtarı olarak bilinir. Olası kazaların en az hasarla atlatılmasına yardımcı olan motosiklet kıyafetleri, aynı zamanda güvenle hareket etmek için olmazsa olmaz ekipmanları içerir. Hız tutkunları için vazgeçilmez olan motosiklet kıyafetleri nelerdir ve motosiklet montu alırken nelere dikkat edilmeli gibi pek çok sorunun cevabına bu yazımızla ulaşabilirsiniz. Gelin güvenli yolculukların yardımcısı olan motosiklet koruma kıyafetleri nelermiş birlikte inceleyelim. 

motosiklet kıyafeti

Motosiklet Kıyafetleri Nelerdir?

Motosiklet kıyafetleri, konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi için kullanılır. Yolculuk esnasında karşılaşabileceğiniz her türlü kaza ya da olumsuz hava durumuna karşı sizleri korur. Her açıdan dayanıklı bir şekilde üretilen bu parçalar gerek kısa gerekse de uzun yolculuklarda kullanıcıların vazgeçilmezidir. Motosiklet kıyafeti olarak adlandırılan bu parçalar aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

 • Motosiklet montu
 • Motosiklet kaskı
 • Korumalı motosiklet eldiveni
 • Korumalı ceket
 • Motosiklet ayakkabısı
 • Arka ve yan çantalar
 • Motosiklet dizlik
 • Yelek
 • Motosiklet yüz maskesi

Motosiklet Montu

Motosiklet montları, sürücünün üst vücudunu korumak ve kazalarda yaralanmaları azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Kullanıcı güvenliği ele alındığında bir motosiklet kullanıcısında mutlaka bulunması gereken parça motosiklet montudur. Kaza anında yaşanabilecek sürtünme ya da sürüklenme durumunda göğüs kısmı için yüksek koruma sağlar. Ayrıca yağmur, kar ya da rüzgâr gibi değişen hava koşulları için de yine kullanıcı odaklı olarak üretilir. 

Motosiklet Kaskı

Motosiklet kaskı, motosiklet sürerken başı ve yüzü korumak için kullanılan en önemli güvenlik ekipmanıdır. Motosiklet kaskları kaza anında kafa bölgesinin korunabilmesi için oldukça önemli bir görev üstlenir. Kasklar, bir motosiklet sürücüsünün olmazsa olmazıdır. Trafik kuralları gereğince kasksız motosiklet sürmek yasaktır. 

Motosiklet Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

Motosiklet kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken 5 altın kural şunlardır: 

 • Güvenli ve kaliteli olması.
 • Kıyafetlerin vücuda uygun olması.
 • Kolay temizlenebilir olması.
 • Mevsime uygun olması.
 • Motosikletinize ve yaşam tarzınıza uygun olması.

Yazlık ya da kışlık motosiklet kıyafeti seçerken güvenlik dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak konfor da yine kıyafet seçimi açısından oldukça önemlidir.

Güvenli ve Kaliteli Olması

Motosiklet kıyafeti seçerken güvenli ve kaliteli olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Gerek scooter motosiklet kıyafeti gerekse de profesyonel motosiklet kıyafeti alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur her duruma karşı dayanıklı ve kaliteli bir yapıda olmasıdır. Bu nedenle doğru markayı seçmek ve seçilen ürünleri detaylı incelemekte fayda vardır.  

Kıyafetlerin Vücuda Uygun Olması

Motosiklet kıyafetlerinin vücuda uygun olması, sürüş sırasında konforu ve hareket özgürlüğünü artırır. İçinde rahat hareket edemediğiniz kıyafetlerle uzun yolculuklar yapmak zorlayıcı olabilir. Bu nedenle içerisinde rahat hareket edebildiğiniz ve hareketlerinizi kısıtlamayan parçalar seçebilirsiniz. Motor elbisesi takım halinde satılabildiği gibi yalnız da satılabilir. 

Kolay Temizlenebilir Olması

Motosiklet kıyafetinin kolay temizlenebilir olması önemlidir. Motosiklet kıyafetleri de diğer bütün kıyafet türleri gibi kirlenebilir. Bu nedenle kolay temizlenebilir ürünler seçmek sizler için avantajlı olacaktır. 

Mevsime Uygun Olması

Motosiklet kullanıcılarının işini kolaylaştıracak en önemli unsur seçilen ekipmanların mevsime uygun olmasıdır. Seçilen kıyafetlerin hem terletmemesi hem de üşütmemesi gerekir. 

Motosikletinize ve Yaşam Tarzınıza Uygun Olması

Motosikletinize ve yaşam tarzınıza uygun bir motosiklet kıyafeti seçmek, sürüş keyfinizi artırır ve güvenlik sağlar. Motosiklet tipinize uygun, kişisel stilinizi yansıtan, işlevsel, konforlu ve kullanımı kolay bir kıyafet seçerek motosiklet deneyimini daha keyifli hale getirebilir. Seçeceğiniz kıyafetlerin motosikletinize uygun olması gerekir. Örneğin bazı motosiklet türlerinde tek parça giymek daha uygunken bazılarında alt üst ayrı tercih edilebilir. Ayrıca motosikletinizi sürerken giydiğiniz kıyafetler iş yerinize uygun değilse de normal kıyafetlerin üzerine giyilebilen motosiklet kıyafetlerinden tercih edebilirsiniz.

Motosiklet Montu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet montu seçerken koruma, malzeme ve dayanıklılık, rahatlık, hava akışı, görünürlük, kullanım kolaylığı ve fonksiyonellik gibi faktörlere dikkat etmek önemlidir. Özellikle de motosiklet kullanmaya yeni başlayan sürücüler, motosiklet montu içine ne giyilir gibi pek çok noktayı merak edebilir. Araştırma yaptığınız zaman çok sayıda hem yazlık hem de kışlık motosiklet montu bulabilirsiniz. Çünkü motosiklet montu 4 mevsim kullanılması gereken önemli bir ekipmandır. Motosiklet montu hangi marka olmalıdır diye merak edenler için de çok sayıda marka olduğunu söylemek mümkün. Size ve aracınıza en uygun ürünleri kısa bir araştırma yaparak kolayca bulabilirsiniz. Bu noktada işinize yarayabilecek motosiklet montu beden tablosunu aşağıdan inceleyebilir, seçim yaparken bedeninizi ön planda tutabilirsiniz.

Göğüs Çevresi Ölçüsü
(cm)
Kadın      ErkekMont Bedeni
82-88     36/38        –       XS
88-94     38/40       46         S
94-100     40/44       46/48        M
100-106     44/46       50/52         L
106-112     46/48       54/56        XL
112-118     50       58/60        XXL
118-124      –       60/62        XXXL

 

Motosiklet Montu İçine Ne Giyilmeli?

Motosiklet montunuzun içine giyeceğiniz kıyafetler, konforu artırmak, terlemeyi kontrol etmek ve koruma sağlamak için önemlidir. Mont içerisine hareket kabiliyetini kısıtlamayan ince yapılı kumaşlar tercih edilmelidir. Bu durum hem rahat hareket etmek hem de sorunsuz ve güvenli bir yolculuk için oldukça önemlidir. 

Deri Motosiklet Montu mu, Kumaş Motosiklet Montu mu Tercih Edilmeli?

Deri veya kumaş motosiklet montu tercihi kişisel tercihlere ve kullanım amaçlarına bağlı olarak değişebilir. Motosiklet rüzgarlık kıyafeti mevsim geçişlerinde sıkça kullanılabilirken deri motosiklet montu daha çok kış aylarında kullanılır.  Bu nedenle kumaş montlar yaz mevsiminde deri montlar ise daha çok kış mevsiminde kullanılmaya uygundur. Bu, motosiklet montu nasıl olmalı sorusuna verilebilecek en doğru cevaptır. Motosiklet montu tavsiye arayışında olanların, montu hangi mevsimde kullanacağını belirlemesi ve buna göre tercih yapmasında fayda vardır. 

Motosiklet Eldiveni Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet eldiveni seçerken malzeme, uygunluk, koruyuculuk gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Dikişlerin sağlam olduğundan, malzemenin kaliteli olduğundan ve eldivenin genel olarak dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Eldivenler hem olumsuz hava koşullarında hem de kaymaları önlemek ve motorun hakimiyetini sağlamak konusundan oldukça önemlidir. 

Motosiklet Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Motosiklet kaskları motosiklet sürücülerinin en önemli ekipmanlarından biridir. Doğru motosiklet kaskı seçimi hayat kurtarıcı niteliktedir.  Bu nedenle kask ölçüsünün doğru alınması ve buna göre tercih yapılması gerekir. Ölçü için kaskı satın aldığınız mağazadan yardım almanız mümkün. 

Motosiklet Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet kıyafeti kategorisinde oldukça önemli olan bir diğer parça ise ayakkabıdır. Özellikle de yaz ayları için spor tarzda daha ince yapılı ayakkabılar seçilirken kış ayları için ise motosiklet botu tercih edilebilir. Motosiklet kullanımı esnasında sorun yaşamamak adına doğru motosiklet çizme modelleri seçmekte fayda vardır. 

Motosiklet Kıyafeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Motosiklet Kıyafetleri Güvenlidir?

Koruyucu özelliklere sahip olan deri veya yüksek mukavemetli tekstil malzemeden yapılmış motosiklet kıyafetleri güvenlidir. Kullanım kolaylığı ve işlevi bakımından özellikle kask, mont, eldiven ve motosiklet pantolonu oldukça güvenlidir. 

Kış Mevsiminde Motosiklet Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kış mevsiminde motor kıyafeti seçerken kaliteli olması, sıcak tutması, motosiklet kıyafetleri takım fiyatları ve rahat olması açısından pek çok unsura dikkat edilmelidir. Özellikle de motosiklet kıyafeti fiyatları araştırılırken doğru marka seçimi oldukça önemlidir. 

Hangi Durumlarda Motosiklet Kıyafeti Giymek Zorunludur?

Motosiklet kullanımlarında bütün koruyucu ekipmanların kullanılması gerekir. Özellikle de kask takma zorunluluğu profesyonel motorlar başta olmak üzere, bütün motorlarda yasalarla belirlenmiştir. 

Motosiklet Kıyafetini Nasıl Temizlerim?

Motosiklet kıyafetini temizlemek için öncelikle uygun bir leke çıkarıcı kullanılabilir, ardından tekstil sıvı koruma ve temizleme ürünleri kullanılarak genel temizlik gerçekleştirilir.

2 Replies to “Motosiklet Kıyafeti Nedir ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?”

 1. Pingback: Motosiklet Aksesuarları Nelerdir? - Artı Grup

 2. Pingback: Motosiklet Koruyucu Ekipmanları ve Önemi - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code