Motosiklet Kask Çeşitleri ve Kask Seçimi

Motosiklet Kask Çeşitleri ve Kask Seçimi

Motosiklet kullanıcıları için güvenlik ve stil, kask seçiminde en önemli iki faktördür. Güvenli bir sürüş deneyimi için hayati öneme sahip olan motosiklet kaskları, çeşitli modelleri ve özellikleri ile kullanıcıların hem kişisel zevklerine hitap eder hem de olası kazalarda maksimum koruma sağlar. Bu blog yazısında, motosiklet kaskı seçiminde dikkate alınması gereken önemli noktaları ve kask çeşitlerini ele alacağız. Açık, kapalı, çene açılır, yarım, cross/enduro ve özel modeller gibi farklı kask türlerinin avantajlarını, kullanım amaçlarını ve seçerken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini detaylandıracağız. Ayrıca, kaskın beden ölçüsü, üretim tarihi gibi kritik unsurların yanı sıra, kask seçimi yaparken yaz ve kış aylarında tercih edilmesi gereken renkler üzerine de bilgiler sunacağız. Kask seçiminin, sadece tarzı yansıtmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcının güvenliğini maksimize ettiği bir süreç olduğunu vurgulayarak, doğru kaskın nasıl seçileceğine dair kapsamlı bir rehber hazırladık.

Motosiklet Kaskı Çeşitleri

Motosiklet Kask Çeşitleri Nelerdir? Kask Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet sürücülerinin en önemli ekipmanlarından biri motosiklet kasklarıdır. Yolculuk esnasında yaşanacak herhangi olumsuz bir durumda motosiklet montu ve motosiklet eldiveni gibi koruyucu özelliği olan motorcu kaskı, bütün motosiklet sürücüleri tarafından takılması gereken bir ekipmandır. Bir kaza anında çarpma etkisini minimum seviyeye indiren bu ekipmanları kaliteli materyallerden üretilmiş olması oldukça önemlidir.

Güvenli bir yolculuk deneyimi yaşamanın en önemli kahramanlarından biri de motosiklet kasklarıdır. Bu parçalar sayesinde hem tarzınızı yansıtacak bir ekipmana sahip olmak hem de olumsuz durumlara karşı korunmak mümkündür. Birçok farklı modeli bulunan bu kasklar, işlevsellik açısından kullanıcılarına maksimum yarar sağlar. Peki özellikle sürüş güvenliği açısından oldukça kritik bir öneme sahip motosiklet kaskı çeşitleri nelerdir? Gelin detayları birlikte öğrenelim.

Motosiklet Kaskı Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet kask çeşitleri tasarımlarına ve kullanım amaçlarına göre farklı modeller halinde kullanıcılara sunulur. En çok bilinen kask çeşitleri şunlardır;

  • Açık kasklar
  • Kapalı kasklar
  • Çene açılır kasklar
  • Yarım kasklar
  • Cross / Enduro kasklar
  • Nazi kasklar

Açık Kasklar (Open Face Kask) 

Açık kask modelleri, baş bölgesini tamamen kaplayarak kulakları ve gözleri korur. Önü açık olan bir model olduğu için çene ve burun kısmını tam olarak kapatmaz. Fakat özellikle bu ürünleri kullanmak isteyenler için ek aparat olarak kask kilidi kullanarak ön kısmı kapatmak mümkündür. Açık kask tasarımları genellikle scooter motosiklet kullanıcıları tercih eder. 

Kapalı Kasklar (Full Face Kask)

Kapalı kask modelleri güvenlik konusunu önceliklendiren ekipmanlar olarak bilinir. Kafa, çene, boyun, göz ve kulak çevresini tamamen kaplayan yapıları sürücülere tam güvenlik sağlar. Ekipmanın tamamen kapalı bir yapıda olması, yaz aylarında bunaltıcı olabilir. Bu nedenle yaz mevsimlerinde kullanmak için hava geçiren özelliği olan modeller seçmek doğru olur.

Çene Açılır Kasklar (Flip-Up Kask)

Çene açılır kask modelleri aynı zamanda Flip-Up Kask olarak da adlandırılır. Bu kask modeli, çene kısmında bulunan açılır kapanır aparatı ile bilinen bir modeldir. Kaza anında maksimum seviyede koruma sağlayan çene açılır kask tasarımları, her ne kadar kapalı kasklar kadar güvenli kabul edilmese de rüzgâr, yağmur veya soğuklardan koruyucu özellikleri ile ön plana çıkar. 

Yarım Kasklar 

Yarım kask dizaynları, yine baş bölgesi ve kulakları korunacak şekilde tasarlanmış ekipmanlardır. Oldukça kolay kullanılan bu modeller, taşıma işlemleri yapanlar için ideal olup sağladığı geniş görüş açısı ile dikkat çeker.

Cross / Enduro Kasklar 

Cross / Enduro kasklar, arazi motosikletleri olarak bilinen Cross motorların sürücüleri tarafından tercih edilen modellerdir. Boyun, çene, kulak ve baş bölgesinde tam bir koruma sağlayan bu tasarımlarda ses yalıtımı özelliği bulunmaz. 

Nazi Kasklar

Nazi kask modelleri, sadece baş bölgesini kapsayan ve koruyan tasarımlardır. Bu nedenle göz çevresi veya kulaklar için de koruma isteyen sürücüler ek ekipmanlar edinmesi gerekir. 

Motosiklet Kaskı Nasıl Seçilir?

Kaskların kullanımı kadar nasıl seçildiği de oldukça önemlidir. Hatasız bir yolculuk yapmanın en önemli kurallarından biri de doğru kask seçimidir. Aşağıda belirtilen adımlara dikkat ederek siz de doğru kask seçimi yapabilirsiniz. 

Doğru Seçilmiş Kask Kafamızı Ne Kadar Sıkmalıdır? 

Kask seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kaskın kafanızı sıkıp sıkmadığıdır. Kaskı giyerken rahat hissetmek önemlidir. Aksi durumda dikkat dağınıklığı yaşanabilir. Motosiklet kaskı seçimi yapılırken kafa çevresi ölçülerek belirlenen ölçülere göre tercih yapmak gerekir. 

Kasklarda Doğru Beden Ölçüsü Nasıl Olmalıdır? 

Doğru kask ölçüsü elde etmek oldukça kolay bir işlemdir. Bir mezura yardımı ile kafanın en geniş bölgesinden ölçüm yapmak yeterlidir. Ortaya çıkan en yüksek değer kask ölçüsüdür.

Kışın ve Yazın Tercih Edilebilecek Kask Renkleri Ne Olmalıdır?

Kask seçimi yapılırken özellikle yazın sıcak havalarda bunaltmayacak modeller seçilirken, kışın da soğuk geçirmeyecek modellerin tercih edilmesi önemlidir. Bu yüzden yaz aylarında sıcağı çok çekmeyen açık renkler tercih edilirken, kış aylarında ise tam tersine koyu renkler kullanılır. 

Kask Üretim Tarihi Önemli Midir?

Kaliteli bir kaskın tercih edilmesi, o kaskın çok uzun yıllar kullanılmasını sağlar. Genel olarak bu tarz aksesuarlarda raf ömrü çok dikkate alınmamakla birlikte kaskların kullanım ömrü genellikle 5 yıldır

Kaskın Üretim Tarihi Kaskın Neresinde Yazar?

Kaskın üretim tarihinin yazdığı yer, ürünün tasarımına göre değişir. Bazı modellerde tarih kaskın iç kısmına yazılırken diğerlerinde ise dışına yazılır.

Bir Kaskın Ömrü Ne Kadardır?

Kaskın içinde bulunan yapı malzemeleri zaman içinde bozulabildiği için çoğu üretici tarafından 5 yıl ömrü olacak şekilde tasarlanır. 

En Kolay Kask Giyme Yöntemi Nasıldır?

Kaskın giyilme şekli modelden modele göre değişiklik gösterse de genel olarak yapılması gerekenler hemen hemen aynıdır. Kaskı kolay bir şekilde giymek için kaskın yanlarında bulunan kayışlardan tutarak, kaskı hafif açmak gerekir. Ardından kaskı başınıza düzgün bir şekilde oturttuktan sonra kaskın kafada rahat olmasını sağlamak gerekir. 

Motosiklet Kaskının İçinde Ne Var?

Motosiklet kasklarının içinde temel olarak, konforlu çene pedi, darbe emici yüzey, sert dış yüzey, vizör, sabitleme ve modelden modele değişen çene koruyucu sistemleri bulunur. Bu sistemler, kaskın hem konforlu hem de güvenli olmasını sağlar. Ayrıca kaskın, kafatasını ve kulakları sıkmadan yolculuk süreci boyunca kullanılabilmesini sağlayarak herhangi bir kaza anında maksimum güvenlik sunar.

Motosiklet Kaskı Ne İşe Yarar?

Kasklar, her ne kadar görsel açıdan güzel bir görüntü sağlasa da kullanılmasındaki asıl amaç seyir halinde yaşanabilecek herhangi bir kazada yüz, kulak, kafa, boyun ve çene bölgesinin korunmasıdır. 

Kask Kafamızı Nasıl Korur? 

Kask kullanıldığında herhangi bir kaza durumunda oluşabilecek darbe, beyne veya kafatasına zarar vermeden kask tarafından emilir. Kaskın temel bileşeni olan dış iskelet bu anlamda oldukça önemlidir. Ayrıca yine kaskın iç tarafında bulunan iç kaplama ise darbenin etkisini mümkün olan en minimum seviyeye indirir. Ek olarak kaskın vizör kısmı hem yüz bölgesini korur hem de görüşü kapatmaz. 

Hangi Kaskı Kullanmalıyım? 

Kullanım alanına göre değişen kask modellerin temel amacı güvenliği sağlamaktır. Bu anlamda maksimum güvenlik ile konforu bir arada sunan kaskları tasarımlarına yönelmek önemlidir. Siz de güvenliğinizi sağlarken maksimum konfor elde etmek ve bunu yaparken de tarzını yansıtan ürünler kullanmak istiyorsanız Artı Grup bünyesinde yer alan Marushin Helmets ve Axor Helmets markalarını tercih edebiliriz. 2 Replies to “Motosiklet Kask Çeşitleri ve Kask Seçimi”

  1. Pingback: Motosiklet Kıyafeti Nedir ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? - Artı Grup

  2. Pingback: Motosiklet Aksesuarları Nelerdir? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code