Motosiklet Hırsızlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Motosiklet Hırsızlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Motosiklet hırsızlığı, motosiklet kullanıcılarının en çok canını sıkan konulardan biridir. Alacağınız bazı önlemler ve göz önünde bulunduracağız tedbirler ile aracınızı çalınmaktan koruyabilirsiniz. Peki motosiklet hırsızlığını önlemek için neler yapmalısınız? Siz de sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam ederek alabileceğiniz önlemleri öğrenebilirsiniz.

Motosiklet Hırsızlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Motosikletinizin Çalınmasını Önlemek İçin Alınması Gereken Tedbirler

Motosiklet hırsızlığı, motosikletlerin kolay taşınabilir ve parçalanabilir olmasına bağlı olarak yaşanan olaylardan biridir. İki teker kullanıcılarının motosiklet hırsızlığına getirdiği çözümler de günden güne gelişme gösterir. 

Sağlam Kilit, Sağlam Güvenlik

Motosiklet hırsızlığına alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri ikili kilit sistemidir. Hem ön tekerleğe hem arka tekerleğe takacağınız kilitler hırsızları geri plana atmanıza yardımcı olur. Motosikletler için özel üretilen disk kilit sistemleriyle güvenliğinizi artırabilirsiniz. Asimetrik zincirler de sizin için iyi bir güvenlik tercihi olabilir.

Kasko Şart

Motosikletlerinize kasko yaptırmak alabileceğiniz en güvenli tedbirlerden biridir. Motosiklet hırsızlığı kasko yaptırarak önleyebileceğiniz bir durum olmasa da aracınızın çalınması durumunda sigortadan ödeme almanızı sağlayarak zararınızı karşılar. 

Takip Cihazlarıyla Güvenliğinizi Artırın

Motosikletinize bağladığınız GPS sistemi, aracınızın çalınması durumunda kolay bir şekilde bulunmasını sağlar. 

Motosikletlerinizi Kamufle Edin

Motosiklet hırsızlığını önleyebilmek için motosikletlerinizi branda veya motor örtüleriyle örtebilirsiniz. Böylelikle dışarıda park halinde olan motosikletlerinizden dikkatleri uzaklaştırabilirsiniz.

Güvenliği Elden Bırakmayın

Motosikletlerinize takacağınız kilit ve zincirler güvenliği artırsa da yeterli olmayabilir. Kendi imkanlarınızla alacağınız güvenlik önlemleri arasında motosikletinizi kapalı otoparka ve güvenlik kamerasının kadrajında olan konuma park etmek yer alır.

Güvenliğin Olmazsa Olmazı: İmmobilizer

İmmobilizer sistemi, motosikletinizin sadece sizin kontak anahtarınızla çalışmasını sağlar. Motosikletlerin kolay çalınmasını sağlayan ‘’düz kontak’’ yöntemine karşı immobilizer sistemini kullanabilirsiniz.

Motor Çalıntı İhbarı Nereye Yapılır?

Motosikletinizin çalınması durumunda 155 Polis hattını aramalısınız. Motosikletinizin tahmini olarak hangi saat aralığında ve nerede çalındığı bilgilerini vermeniz bulunması konusunda yardımcı olur.

Motosiklet Çalındıktan Sonra Ne Yapılmalıdır? 

Motosikletinizin çalındığını fark ettiğiniz ilk an polisi arayıp ihbarda bulunmalısınız. Motosiklet hırsızlığı TCK kapsamında bir suç olduğu için polis memurları gerekli işlemleri yerine getirir. Ayrıca etraftaki güvenlik kamera görüntülerini toplamanız motosikletinizin bulunmasında size ipucu sağlar. Motosiklet gruplarına da çalındığı bilgisini paylaşarak yardım isteyebilirsiniz. 

Motosiklet Hırsızlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet hırsızlığı durumunda nasıl bir yol izleyeceğinize ve ne yapmanız gerektiğine dair aklınızda soru işaretleri olabilir. Bu soru işaretlerini gidermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Motosiklet Kolay Çalınır Mı?

Maalesef motosikletler kolay çalınabilen araçlardır. Ancak çalınmasını engelleyebilecek birtakım önlemler dizisi vardır. Aldığınız önlemler sayesinde motosikletinizi çalınmaktan kurtarabilirsiniz. 

Disk Kilidi Olan Motor Çalınır Mı?

Disk kilidinin olduğu motosikletin çalınması zor bir durumdur. Etkinleştirildiğinde motosikletinizin ileri ve geri hareketini bloke ettiği için çalınma ihtimalini düşürür.

Motosiklet Kilidi Nereye Takılmalıdır?

Motosiklet kilitleri hem ön tekerleğe hem de arka tekerleğe takılmalıdır. Ayrıca kilitlerin sağlam bir yere bağlandığından emin olunmalıdır. 

Motosiklet Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Motosikletinizin güvenliği için uygun ortam kapalı otoparklardır. Güvenlik kameralarının olduğu kapalı otoparkların olması ayrı bir avantaj sağlar.

Motorum Çalındı Sigorta Karşılar Mı?

Motosikletiniz çalındığında trafik sigortası bu durumunu karşılamaz. Motosikletiniz çalınması durumunda emniyete ve sigorta şirketinize başvuru yapmalısınız. 

Motosiklet Çalınırsa Kasko Karşılar Mı?

Motosiklet hırsızlığı kasko kapsamında değerlendirilir. Kaskonuzun olması motosiklet hırsızlığında size güvence sağlar.

Çalınan Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir?

Motorlu aracınızın çalınması durumunda Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekir. Ardından motorlu taşıtınızın durumu polis ekiplerince incelenir ve konu hırsızlık bürosuna iletilir. Aracınız 30 gün içerisinde bulunamamışsa bulunduğunuz yerdeki EGM Trafik Tecil Şube Müdürlüğüne giderek aracınızın tescil kaydını sildirmelisiniz.

Çalınan Motor Plakası Nasıl Geri Alınır?

Çalınan motorunuz için notere gidip plakanızın kayıp olduğunu beyan etmelisiniz. Ardından plaka basım kağıdını alabilirsiniz. Plaka basım kağıdını aldığınız takdirde şoförler odasından plakanızı çıkartabilirsiniz.

Çalınan Aracın Vergi Borcu Silinir Mi?

Çalınan aracınızın trafik kuruluşlarından tescil kaydının silinmesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Tescil kaydının silinmesi halinde 7 iş günü içerisinde vergi dairesine durumu bildirebilirsiniz. Ardından Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefinin yükümlülüğü terkin edilir ve tescil kaydının silindiği dönem baz alınarak mükellefiyet sona ermiş olur.

Üst
Scan the code