Motosiklet Fren Hidroliği Hakkında Önemli Bilgiler

Motosiklet Fren Hidroliği Hakkında Önemli Bilgiler

Motosikletlerin doğru bir şekilde çalışmasının en önemli yollarından biri olan fren hidroliği, pek çok araçta olan temel sistemler arasındadır. Bu nedenle ihmal edilmeden zamanında bakım ve değişimlerinin yapılması gerekir. Aksi durumlarda ciddi problemlerin yaşanması olasıdır. Motosiklet kullanıcıları frenle ilgili yaşanabilecek sorunları her ne kadar korkutucu bulabilseler de aracın daha uzun süre kullanılması için kontrolünün düzenli olarak sağlanması gerekir. 

Motosiklet Fren Hidroliği

Motosiklet Fren Hidroliği Nedir?

Motosiklet sistemlerinin doğru ve eksiksiz çalışmasının en önemi etkenlerinden biri fren hidroliğidir. Fren hidroliği, fren pedalından aldığı gücü basınca dönüştürerek aracın durmasına yardımcı olur. Fren hidroliği bulunmayan araçların sorunsuz bir şekilde durdurulması mümkün değildir. Bu nedenle motosikletin ana bileşenleri arasında yer alır. Uzun süre sağlıklı ve sorunsuz sürüş keyfi yaşamanın en iyi yollarından biri Putoline fren hidroliği ile aracınızı desteklemektir.

Fren hidroliği DOT ibaresi nedir?

İsimleri ile ayırt edilebilecek dört farklı tip fren hidroliği vardır. Department of Transport kelimelerinin kısaltılmış hali olan DOT, ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen ve fren hidroliği yağında olması gereken özelliklerin sayılarla belirlenmiş halidir. Her bir sayının birbirinden farklı kaynama noktası farklıdır.  Kaynama noktaları; kuru kaynama noktası ve ıslak kaynama noktası şeklinde kategorize edilir. Kuru kaynama noktası, fren hidroliğinin saf halinin kaynama noktası olarak bilinirken, ıslak kaynama noktası da fren hidroliğinin nem aldıktan sonraki kaynama noktası olarak adlandırılır. Aşağıda yer alan tabloda, DOT fren sıvılarının kaynama dereceleri bulunmaktadır. 

DOT Kuru kaynama noktası Islak kaynama noktası
DOT 2 190 C 140 C
DOT 3 205 C 140 C
DOT 4 230 C 155 C
DOT 5 260 C 180 C
DOT 5.1 270 C 180 C

 

Motosiklet Fren Hidrolik Yağı Ne Zaman Değişir?

Mevcut fren sisteminin daha etkili ve sağlıklı bir performans gösterebilmesi için motosiklet fren hidroliği yağı değişimi ya da bakım süresi 2 yıldır. Bu süreçte düzenli olarak fren hidroliği içerisinde bulunan nem miktarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Bunun yanında her motosiklet birbirinin aynısı olmadığı için mevcut sisteme uygun bakım ihtiyaçları değişiklik gösterir. Bu nedenle kilometre kullanımına bağlı olarak fren hidroliğine nasıl ve ne zaman bakım yapılması gerektiği anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların bilgi alabileceği en doğru kaynak ilk etapta aracın kullanım kılavuzu olmalıdır. Bununla birlikte yağ değişimi için putoline fren hidroliği seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Fren Hidrolik Yağı Ne Kadar Koyulur?

Motosikletlerin genelinde bulunan göstergeler, aracın tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu ve teknik bir problem varsa eğer bunun nelerden kaynaklı olduğunu anlamanın en iyi yollarından biridir. Yağ miktarının azalmasıyla birlikte, gösterge panelinde ikaz ışığı yanar. Bu gibi durumlarda, aracın modeline ek olarak yetkili servislerden yardım alarak ne kadar yağ koyulması gerektiğine karar verilebilir. 

Motosiklet Fren Hidroliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar ya da mevcut aracı hakkında yardıma ihtiyacı olan pek çok kullanıcının merak ettiği soruların cevaplarını siz de sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Motosiklet Fren Hidroliği Kaç Yılda Bir Değişir?

Motosiklet fren hidroliği değişimi için önerilen ortalama süre 2 yıldır. Fakat bu durum aracın modeline ve kilometresine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu konuda bir yetkili servisle görüşmekte fayda vardır. 

Fren Hidroliği Eksik Olursa Ne Olur?

Motorun fren sisteminde oluşan azalma veya sızıntılar sonucunda hidrolik deposunda bulunan seviye kontrol sensörü tarafından sinyal alan gösterge panelinde ikaz ışığı yanar. Hidroliğin eksik olması, aracın fren yapmasını zorlaştırır. Bu da ciddi kazaların yaşanmasına neden olabilir.

Motosiklet Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Hidrolik yağın bitmesi durumunda motosiklette ciddi bir performans düşüklüğü yaşanmasının yanı sıra, aynı zamanda aracın fren yapması da zorlaşır. 

Fren Hortumu Ne Zaman Değişir?

Fren hortumu değişimi için genellikle önerilen süre 3 ila 5 yıl arasındadır. Fakat kullanılan hortumun yapı malzemesi değişebildiği için kullanım süresi de buna göre değişiklik gösterebilir. 

Motosiklet Ön Fren Neden Sertleşir?

Fren hidroliğinin hava alması ya da ya da yağın uzun süre değiştirilmemesi ön frende sertleşmelere neden olabilir. 

Fren Hidroliği Lastiğe Zarar Verir Mi?

Aşırı hidrolik basınçtan kaynaklı yaşanan sertleşmeler sonucunda lastiğin zarar görmesi mümkündür. 

Fren Hidroliği Boyaya Zarar Verir Mi?

Hidrolik yağ aşındırıcı olduğu için boyaya uzun süreli temasta zarar verir. 

Motosiklet Fren Hidroliği DOT Kaç Olmalıdır?

Fren Hidrolik sisteminde genellikle tercih edilen DOT 3 ve DOT 4 olur. 

Farklı DOT Numaralı Motosiklet Fren Hidrolikleri Karıştırılırsa Ne Olur?

DOT 3,4 ve 5.1 fren hidrolikleri teknik olarak benzer oldukları için sadece kısa süreli olarak karışımında bir problem olmaz.One Reply to “Motosiklet Fren Hidroliği Hakkında Önemli Bilgiler”

  1. Pingback: Motosiklet Alırken Fren Sistemi ABS’li mi CBS'li mi Tercih Edilmeli? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code