Motosiklet Ehliyeti Türleri (A1-A2-A Ehliyet)

Motosiklet Ehliyeti Türleri (A1-A2-A Ehliyet)

Motor Ehliyetine Sahip Olmak İçin Gerekli Şartlar

Resmi gazetede yayınlanan yasa değişikliğinde;

“A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.”

Motosiklet Ehliyet Türleri

“A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.”

“A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.”

Yeni yasada; şehir içinde elektrikli motor veya 125cc ye kadar motorla gezecek olan kişilerin A1 alması yeterli. 11 kilovat (14,7 beygir) sınırını da nadiren de olsa aşan motosikletler olabileceğini unutmamak gerek. Ayrıca bu ehliyeti almak için 16 yaşını doldurmuş olmak yeterli.

35 kw, yaklaşık 47 beygire kadar bir motora binecek olan kişilerden A2 isteniyor. Bu ehliyeti almak için 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor.

Motosikletini her türlü kullanmak isteyen insanlar için A ehliyet isteniyor. Bu ehliyeti almak ise biraz daha zorlu. Eğer 2 senelik A2 deneyiminiz varsa 20 yaşınızı doldurmanız bu ehliyeti almaya yeterli. Ancak 24 yaşınızı doldurmuşsanız 2 yıllık A2 deneyimi şartı da aranmıyor.

Üst
Scan the code