Motosiklet Egzozu Hakkında Önemli Bilgiler

Motosiklet Egzozu Hakkında Önemli Bilgiler

Motosiklet egzoz sistemleri, motor içindeki zararlı gazları dışarı atan ve aynı zamanda motordaki ses kalitesini iyileştiren önemli bir ekipmandır. Çeşitli atık gazları hem yolcudan hem de sürücüden uzaklaştıran bu ekipmanlar, kullanım açısından da oldukça pratiktir. Aynı zamanda yakıt tasarrufuna da önemli katkıda bulunan motosiklet egzoz sistemleri, demir, çelik ya da titanyum gibi materyallerden üretilebilir. Motosiklet egzozu ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam ederek hızlıca ulaşabilirsiniz.

Motosiklet Egzozu

Motosiklet Egzozu Modifikasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Egzozun değişim aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü hemen hemen her motorlu araçta, kullanılan sistem ve ekipmanlar, belli kurumlar tarafından denetlenir. Bu nedenle öncelikle egzoz modifikasyonu yaparken, doğru ve güvenilir kurumlarla çalışmak gerekir. Kurum dışında bireysel olarak yapılan işlemlerde de doğru ürünleri seçmekte fayda vardır.

Egzoz modifikasyonunun sadece rutin bakım süreçleri içerisinde yapılması pek doğru değildir. Düzenli aralıklarla, bakımlara ek yapılmasında fayda vardır. Özellikle de ses kalitesi, seviyesi ve temizliğinin devamlı olarak kontrol edilmesi gerekir. Motosiklet egzoz koruma aparatlarının kullanılması da yine araç için oldukça önemli bir kriterdir.

Motosiklet Egzozu Değiştirmenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Motosiklet egzozu değiştirmenin avantajları şu şekildedir:

  • Daha iyi bir egzoz sistemi motosikletin performansını artırır.
  • Yeni bir egzoz sistemi, motosikletin daha iyi bir ses çıkarmasını sağlar. Bu, daha sportif bir görünüm ve his yaratır.
  • Egzoz değiştirme sonrası motosikletin ağırlığı azaltılabilir. Motosikletin ağırlığının azalması daha iyi manevra kabiliyeti ve yakıt verimliliği sağlar.

Dezavantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • Yeni bir egzoz sistemi, yerel yasalara uygun olmayabileceği için motosiklet sahibine ceza ve diğer yasal sorunlar yaratabilir.
  • Egzoz sistemleri kalitesine ve markasına göre oldukça pahalı olabilir.
  • Yeni bir egzoz sistemi, motosikletin daha yüksek bir ses çıkarmasına neden olabilir. Bu durum sürücünün ve trafiktedeki diğer unsurların rahatsız olmasına neden olabilir. Ayırca yasal sorunlar da yaratabilir.
  • Egzoz değişikliği yapmak motosikletin garantisini geçersiz kılabilir.

Motosiklet Egzozunun Performans ve Yakıt Tüketimine Etkisi Nedir?

Motosiklet tercihi yapılırken, egzoz detayı mutlaka dikkate alınmalıdır. Egzoz tercihi sadece ses ve görsel açısından değil, motora kazandırdığı teknik özellikler bakımında da çok önemlidir. Egzoz, motosiklette yakıt tüketimini azaltması ve zararlı atık gazları çevreye salınmasını önlemesi açısından oldukça kullanışlıdır. 

Aynı zamanda motosiklet egzoz sistemlerinin bir diğer önemli faydası ise motorun performansını olumlu yönden de direkt etkilemesidir. Performans ve yakıt tüketimindeki artılarına ek görsel olarak da sürücüler için önemli bir yere sahip olan egzoz, motosikletlerin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Motosiklet Egzozu Sesinin Yasal Sınırları Nelerdir?

Motorsiklet egzoz sesinin yasal sınırlamalara göre belli başlı kuralları vardır. Bu kapsamda AB/134/2014 sayılı yönetmeliğin İkinci Bölümü’nde yer alan 13. madde’ye bağlı olarak egzoz sesinin yasal sınırları şu şekildedir:

Araç KategorisiAraç Kategorisinin AdıEuro 4 Ses Seviyesi(14) (db(A))
L1e-AMotorlu bisiklet63
L1e-Bİki tekerlekli mopet, azami hız ≤25 km/saat66
İki tekerlekli mopet, azami hız ≤45 km/saat71
L2eÜç tekerlekli mopet76
L3e

 

İki tekerlekli motosiklet

Motor kapasitesi ≤80 cm3

75
İki tekerlekli motosiklet

80 cm3 < Motor kapasitesi ≤175 cm3

77
İki tekerlekli motosiklet

Motor kapasitesi >175 cm3

80
L4eYan arabalı iki tekerlekli motosiklet80
L5e-AÜç tekerlekli motosiklet80
L5e-BTicari üç tekerlekli motosiklet80
L6e-A

 

Karayolunda giden hafif dört tekerlekli motosiklet80
L6e-BHafif dört tekerlekli motorlu araç80
L7e-AKarayolunda giden ağır dört tekerlekli motosiklet80
L7e-B

 

Her arazide gidebilen ağır dört tekerlekli motosiklet80
L7e-CAğır dört tekerlekli motorlu araç80

*İki̇ veya Üç Tekerlekli̇ Araçlarin ve Dört Tekerlekli̇ Motosi̇kletleri̇n Ti̇p Onayina Yöneli̇k Çevresel ve Tahri̇k Üni̇tesi̇ Performans Şartlari Hakkında Yönetmeli̇k (AB/134/2014)’den alınmıştır.

Belirlenen sınır dışında trafikte daha gürültülü ezgoz sesi çıkartan motorlar, para cezasına çarptırılır. Motosiklet egzoz cezası  2024 yılı Trafik Ceza Rehberi’ne göre 6.439 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza, Karayolları Trafik Kanunu’nun 32/3 maddesi uyarınca uygulanmaktadır.

Motosiklet egzoz boyama işlemi için belirlenen herhangi bir sınırlama veya özel bir ceza yoktur. 

Motosiklet Egzozu Değiştirirken Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Motosiklet egzozu değiştirilirken karşılaşılabilecek en büyük sorun genellikle egzozun tam anlamıyla tıkanmış olmasıdır. Çünkü bu durum kısa ve uzun vadede motora büyük zararlar verebilecek bir sorundur. Bunun yanı sıra, değişim aşamasında egzozun delinmiş olup olmadığının kontrol edilmesi ve delik olması durumda değişim yapılması tavsiye edilmektedir.

Motosiklet Egzozlarının Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Egzoz bakımı ve motosiklet temizliği aracın sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan en önemli etkendir. Bu kapsamda öncelikle egzozun dış kısmı kolay temizlenebilir olduğu için servise gitmeye gerek kalmadan genel bir temizlik yapılabilir.

Fakat motosiklet egzoz sistemleri, araç için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan, motosiklet egzoz temizleme işleminin dikkatli ve detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Egzozun iç kısmı, bu alanda uzman kişiler tarafından, belirli aralıklarla temizlenmelidir. Çünkü uzun süre kullanıma bağlı olarak tıkanmalar meydana gelebilir ve bu da parçanın delinmesine sebep olur. Boru kısmından sıcak havanın yayılması ve bunun sürekli devam etmesi de egzozun delindiğinin göstergelerinden biridir.

Egzozda, uzun süreli kullanıma bağlı olarak korozyon oluşma ihtimali de çok yüksektir. Bu durumda yine uzman kişiler tarafından devamlı olarak kontrol edilmelidir. Korozyon temizliği, detaylı bir işlem olduğu için evde yapmak mümkün değildir. Bu motora büyük ölçüde zarar verebilir. Motosiklet egzoz muayenesi sırasında, düzenli bakımların yapılıp yapılmadığı da kontrol edilir.

Motosiklet Egzozu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet egzoz sistemleri tercih edilirken ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Egzozdan neden ses geldiği, susturucu sistemlerin nasıl kullanıldığı, bunlardan bazılardır. Aşağıda motosiklet egzoz sistemleri hakkında merak edilen bazı sorular, yanıtlarıyla birlikte yer almaktadır. 

Motosiklet Egzozundan Neden Ses Gelir?

Motosiklette karşılaşılan pek çok sorun, egzozdan normalin dışında bir ses gelmesine neden olabilir. Bunlardan özellikle, bağlantı sorunları, tıkanmalar, kaçaklar ve korozyon en dikkat çeken sorunlar arasındadır.   

Motosiklet Egzoz Susturucu Ne İşe Yarar?

Motosiklet egzoz susturucu sistemleri, orta susturucu ve arka susturucu olarak iki kategoriye ayrılır. İkisinde de ortak nokta, egzoz borusu çıkışını daraltmak ve dışarıdan alınabilecek sesin azaltılmasını sağlamaktır.

Motorda Egzoz Olmazsa Ne Olur?

Motorda kullanılan egzozun en önemli işlevi, sesin azaltılarak gürültü kirliliğinin önüne geçmektir. Bu sayede uzun vadede, gürültü kirliliğinin önüne geçmek mümkündür.

2024 Yılı Motosiklet Gürültülü Egzoz Cezası Ne Kadar?

2024 yılı itibariyle Türkiye’de gürültülü egzoz kullanımı cezası 6.439 TL olarak belirlenmiştir.Bu nedenle, motosiklet kullanıcıları, standart egzoz sistemlerini kullanmaya ve egzoz sistemlerini değiştirmemeye özen göstermelidirler. Egzoz sistemlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, mutlaka mevzuata uygun olarak yapılmalıdır.

One Reply to “Motosiklet Egzozu Hakkında Önemli Bilgiler”

  1. Pingback: Motosiklet Parçaları ve Görevleri Nelerdir? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code