Motorsiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nelerdir?

Motorsiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nelerdir?

Motorsikletlerdeki gösterge ikaz lambaları, sürücüler için hayati öneme sahiptir. Bu lambalar, motosikletin çeşitli sistemlerindeki durumu gösterir ve olası arızalar konusunda sürücüyü uyarır. Bu yazıda, en yaygın ikaz lambalarının anlamlarını ve ne zaman ciddiye alınmaları gerektiğini ele alacağız.

motorsiklet gösterge ikaz lambaları

Motosiklet Gösterge İşaretleri ve Anlamları

Motosiklet gösterge ikaz paneli, bir motosiklette gelişen hareketliliği anlamanın en kolay yollarından biridir. Zira motor içerisinde gelişen her durum bu göstergeye bağlı olduğu için yaşanabilecek çeşitli sorunlar, kullanıcı tarafından erkenden fark edilebilir. Motor gösterge paneli anlamları, araç içerisinde yaşanan durumlara göre değişiklik gösterir. Örneğin; akü ışığı, yağ ışığı ya da arıza ışığı, aracın hangi özelliğinin kullanıldığına bağlı olarak değişir. 

Motosiklet Gösterge Panelinde Hangi İkaz Işıkları Bulunur?

Standart bir motosiklet gösterge panelinde genellikle hız göstergesi, yakıt göstergesi, kilometre sayacı, ve çeşitli ikaz ışıkları bulunur. Dijital gösterge panelleri ise daha fazla bilgi sunar ve sürücüler için kolay okunabilirlik sağlar.

Elektrik ve Aydınlatma Problemleri

Herhangi bir aydınlatma ve elektrik probleminin yaşandığını gösteren bu işaretler, hemen hemen bütün motorlarda kırmızı renkte olur. Bu ışık genellikle modüller arasında yaşanan bir aksaklığın sembolüdür. 

elektrik ve aydınlatma problemleri

Motor Arızası ve Motor Gücünde Azalma

Mevcut ikaz ışığı sarı renkteyse, motorun çalıştırılma şeklinde ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelir. Motor ciddi hasarlar almamak için bu tarz durumlarda arıza moduna geçer. Fakat bu sistem uzun vadede bir koruma sağlayamaz. 

Göstergede beliren kırmızı ışık, motorun arıza moduna bile alınamayacak kadar ciddi bir sorunun olduğu anlamı taşır. Bu ışık yanmaya devam ettiği sürece motorun kullanılması oldukça tehlikeli bir durum olduğu için en kısa zamanda bir servise başvurmak gerekir. 

motor arızası ve motor gücünde azalma

Katalizör Sistemi Arızası Lambası

Motorun katalizör sisteminde sorun olduğunu gösteren bu sembol, genellikle kırmızı renkte olur. 

katalizör sistemi arızası lambası

Motor Hava Filtresi İkaz Lambası 

Motor hava filtresi ikaz lambası, motosiklet gösterge panellerinde bulunan ve hava filtresinin durumu hakkında bilgi veren bir uyarı işaretidir. Bu lamba yanıyorsa, hava filtresinin tıkanmış, eski veya kirli olduğuna işaret eder. Bu diğer işaretlere oranla daha az tehlikelidir. 

motor hava filtresi ikaz lambası

Motorun Normalden Fazla Sıcak Olması

Motorun gereğinden fazla ısınması sonucu ikaz lambası kırmızı renkte yanar. Bu gibi durumlarda motor soğuyana kadar aracın kullanılmaması tavsiye edilir. 

motorun normalden fazla sıcak olması

Yağ Seviyesinin Azalması

Yağdanlık sembolü ve kırmızı ışık ile gösterilen bu işaretler, yağ seviyesinin azaldığı ve takviye yapılması gerektiği anlamına gelir. 

yağ seviyesinin azalması

Motor Yağının Değiştirilmesi

Motor yağının değiştirilmesi gerektiğini gösteren bu işaretler kırmızı renktedir. 

motor yağının değiştirilmesi

Ana Uyarı İkaz Lambası

Bu göstergenin yanında genellikle farklı bir motor arızası gösterilir. Kırmızı renkte yanan bu ışık, motor içerisinde birden fazla arızanın yaşandığı anlamına gelir. 

ana uyarı ikaz lambası

Motosiklet Gösterge İkaz İşaretleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklette yaşanan herhangi bir arızanın, nasıl sorunlar yaratabileceği kimi kullanıcılar tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle çoğu motosiklet kullanıcısı; sarı ışığın ne anlama geldiğini, arıza modunun ne olduğunu ya da geçici arızanın ne olduğunu merak eder. Aşağıda, motosiklet ikaz ışıkları hakkında cevaplarıyla birlikte yer alan soruları inceleyerek, siz de kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Motosiklet Arıza Lambası Sarı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motosiklet arıza lambasının sarı yanması, motorda ikinci derece bir problemin olduğu anlamına gelir. Bu tarz durumlarda motor yetkili servise kadar kullanılabilir. Fakat uzun süreli yolculuk tavsiye edilmez.  

Motosiklet Arıza Modu Nedir?

Motosiklet arıza modu, motosikletin herhangi bir arıza durumu karşısında motor sistemini koruma altına alması anlamına gelir. Bu tarz durumlarda motosikletin kullanılması tavsiye edilmez. 

Motosiklet Arıza Lambası Ne Zaman Söner? 

Arıza lambasında yanıp sönen ya da devamlı olarak yanan ışıklar, mevcut arızanın giderilmesiyle birlikte söner. 

Motosiklet Arıza Lambası Kendiliğinden Söner Mi?

İkaz ışığının yanmasına sebep olan sorun geçiciyse eğer bir süre sonra arıza bilgisi sistemden silinir ve ikaz ışığı söner. 

Motosiklet Arıza Lambası Nasıl Söndürülür? 

Arıza ışığının söndürülebilmesi için bilgisayarlı motosiklet arıza tespit cihazı bulunan bir motosiklet yetkili servisine götürmek gerekir. 

Motosiklet Arıza Lambası Yanan Araç Kullanılır Mı?

İkaz ışığının kırmızı olması motorun daha fazla kullanılabilecek durumda olmadığını gösterir. Fakat sarı ya da turuncu yanması, kısa bir süre daha kullanılabileceği anlamına gelir. 

Kontağı Çevirince Göstergedeki Hangi Işıklar Yanar?

Kontağın çevrilmesiyle birlikte kısa bir süreliğine motor yağı göstergesi ya da akü göstergesi ışıkları yanar. Bu genellikle motorun çalıştırılmasıyla birlikte son bulur. 

Motosiklet Geçici Arıza Nedir?

Araçta parça değişimine ve motorun iflasına neden olmayan sorunlara geçici arıza denir. 

Motosiklet Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Motosiklet arıza tespiti, arıza tespit aracı ile yapılır. Parça değişimi gerekmeyen motor sorunlarında, gereksiz parça değişiminin önlenmesine yardımcı olur. 

Üst
Scan the code