Motor Yağı Değişimi Hakkında Merak Edilenler

Motor Yağı Değişimi Hakkında Merak Edilenler

Motor Yağı Nedir?

Motosiklet ömrünü en üst düzeye çıkarmak ve motor performansını korumak için yüksek kaliteli bir motor yağı seçimi ve değişimi büyük önem taşır. Bu motor yağının motosikletinize uygun olup olmadığını, sertifikaları ile doğrulayabilirsiniz. Örneğin; bir scooter sahibiyseniz JASO MB sertifikalı yağ tercih etmelisiniz.  Üreticin tavsiye ettiği periyotlarla değiştirilen motor yağ, motorun temiz kalmasını, ömrünün uzamasını ve yakıt tasarrufunu sağlar. Yakıt ve hava ile motor yağına ulaşan kirler, partiküller, metal çapaklar ve tortular yağ filtresi tarafından temizlenir. Zamanında değişimi yapılmamış motor yağının arındırılması zorlaşır. Bununla birlikte kirli yağ, metal yüzeyler üzerinde aşınma, aşırı ısınma ve kılcal çizik oluşumuna sebep olur. 

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli

Motosikletin yakıt türü, iklim koşulları ve kullanım alanı değişim zamanlarını etkilemektedir. Motor yağının kalitesine göre periyodik bakım aralığı yükselmektedir. Fakat optimum performans için, üreticiniz önerilerine daima uymanız gerekmektedir. Motosikletiniz için gerekli olan yağ ve bakım ürünleri bilgilerine putolinetr.com veritabınından ulaşabilirsiniz. 

Motor Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağı seçerken motorunuzun performansını ve ömrünü en iyi şekilde korumak için dikkate almanız gereken önemli faktörler bulunmaktadır. Öncelikle motosiklet yağının performansını ve kalitesini API, JASO ve ACEA değerlerine bakarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca motor yağının üretim tarihi ne kadar yeni olursa sizin avantajınıza bir durum oluşacaktır. Motosiklet yağ seçimi için motosikletinizin bilgilerini girerek,  putolinetr.com veri tabanından gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Motor Yağı Değişimi Neden Gereklidir?

Zamanında değiştirilmeyen, özelliğini kaybeden motor yağının içeriği bozulur. Bu motor yağı yüzeyde yeteri kadar tutunamayacağı için motoru iyi bir şekilde yağlayamaz ve motor bloğunu aşırı derecede ısınıp aşınmasına neden olur. Isıdan kaynaklı oluşan fazla nem, motor ömrünü kısaltır. Zamanla oluşan tortular yağ filtresi tarafından süzülse dahi, mikro parçacıklar birikme yaparak motor yatağı, pistonlar ve krank üzerinde aşınmaya sebep olur. Onaysız ve eskimiş motosiklet yağı motorun sesli çalışmasına ve ciddi mekanik sorunlara yol açabilir. 

Motor Yağı Değişimi Aracın Performansını Etkiler Mi?

Motosikletin ana parçaları olan motor yatağı, segmanlar, pistonlar ve silindir  duvarlarının metal sürtünmesini önlemek için yağlanması gerekir. Bu parçaların yağlanması ile sürtünme azaltılarak aşırı ısınma önlenir. Bu sayede çekiş gücü, performansı ve yakıt tüketiminde belirgin fark gözlenir. Yağ değişiminin ardından motosikletinizin verimli, daha sessiz ve sağlıklı bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

Motosiklet Yağını Kendimiz Değiştirebilir miyiz?

Motosiklet yağınızı araştırma yaptığınızda ve dikkatli hareket ettiğinizde rahatlıkla değiştirebilseniz bile güvenli olması açısından yetkili servisi tercih etmelisiniz. 

2 Replies to “Motor Yağı Değişimi Hakkında Merak Edilenler”

  1. Pingback: Motosiklet Bakımı İçin 8 İpucu Nedir? - Artı Grup

  2. Pingback: Motosiklet Hava Filtresi Nedir ve Neden Önemlidir? - Artı Grup

yoruma kapalı

Üst
Scan the code