İkinci El Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci El Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2. El Motosiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gün geçtikçe popülerleşen ulaşım araçları arasında önemli bir rol alan motosikletler 2. el pazarında yerini alırken, satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu anlamda acele kararlar vermek ve seçim yaparken dikkatsiz davranmak gereksiz maliyetlere sebep olabileceği gibi önemli anlarda kullanıcıları zor durumda da bırakabilir. 2. el motor alırken yapılan işlemler, sağlıklı ve uzun vadeli kullanım için oldukça önemlidir. 

İkinci El Motosiklet

İkinci El Motor Almadan Önce ve Alırken Yapılacak Kontroller Nelerdir?

2.el motosiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler ilk etapta teknik parça kontrolü, motor kontrolü ya da km kontrolü gibi noktalardır. Aşağıda yer alan listede, bir motosiklet kullanıcısının; “2.el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunu cevaplayacak nitelikte bazı önemli püf noktalar yer almaktadır.      

  • Şasi numarasının kontrol edilmesi
  • Herhangi bir çürük ya da yarık olma durumuna karşı egzoz borularının kontrol edilmesi
  • Km kontrolünün yapılması ve muayene km’si ile karşılaştırılması
  • Değişen boya ya da teknik parça kontrolünün yapılması
  • Motor sesinin kontrol edilmesi (çalışır vaziyetteyken garip seslerin çıkması durumuna karşı)
  • Kaza kaydının kontrol edilmesi
  • Amortisör yağ keçelerinin kontrol edilmesi

2. El Motor Satışı Nasıl Yapılır?

İkinci el motor satışı, noter huzurunda, kaza durumunun olup olmadığı, değişen parça durumu, varsa eğer hasar boyutu, çalıntı olup olmadığı ya da varsa vergi borcu gibi belirli kontroller sağlanarak yapılır. Bu işlemin sorunsuz bir şekilde başlatılabilmesi için olmazsa olmaz bir belge olan ruhsat, mutlaka bulundurulmalıdır. Satın alma işlemleri sırasında karşılaşılabilecek en önemli problemler genellikle adres bilgilerinin eksikliği/ tutarsızlığı ya da vergi borcu olur. Bu nedenle, resmi işlemler başlamadan önce bunların kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. 

Satın alma ya da devir işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise plakadır. Plaka değişimi tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Belirli bir ücret karşılığında plaka değişimi mümkündür fakat bu durum, aynı plakayı kullanmak isteyen kullanıcılar için herhangi bir sorun teşkil etmez. 

2. El Motor Alırken Kaç En Fazla Km Olmalıdır?

Motosiklet gibi pratik ulaşım araçları da tıpkı arabalar gibi ne kadar uzun yol kat ederse, yıpranma payı o kadar artar. Motosiklet kullanıcıları tarafından sıkça sorulan “2.el motor alırken kaç km olmalı?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt, 25-30 bin km arasıdır. Bu, bütün motor modelleri için aynı olmayabilir fakat genellikle dikkate alınan km bu şekildedir. Bunun yanında devamlı olarak bakımı yapılan üst modellerde, 50 bin km’ye kadar yol alınması ciddi bir sorun oluşturmaz. 

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sıfır motosiklet maliyetlerinin artmasıyla birlikte ikinci el motorlara olan ilgi arttı. Bu nedenle satın alma aşamasında kullanıcıların özellikle dikkat ettikleri konu, motosikletin hasar kaydının olup olmamasıdır. Plakadan hasar kaydı öğrenmenin birden fazla yolu vardır. İlki, noterden plaka sorgulaması yapmaktır. İkinci yol ise 5664’e plakayı yazıp mesaj atmaktır. Bu sayede, satın alınacak olan araç ile ilgili bütün hasar kaydına kolayca ulaşmak mümkündür. 

Motosiklet Motorunun Bittiği Nasıl Anlaşılır?

2.el motor alırken masraflar dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Özellikle de motorunun bitmiş halde olması, çok fazla masraf çıkmasına neden olabilir. Motosiklet motorunun bittiğini anlamanın çeşitli yolları vardır. Fazla yağ tüketimi, motordan gelen alışılmadık sesler, yakıt tüketimindeki artış gibi durumlar, motorun bittiği ya da bitmeye yakın olduğunun göstergesidir.

Rodajı İyi Yapılmamış Motor Nasıl Anlaşılır?

Motoru kullanıma hazırlayan ve kullanıcıların motora alışma sürecini hızlandıran rodaj, motorun teknik iç parçalarındaki pürüzleri giderir. Rodajı iyi yapılmamış motorun performansı normalin altında olur. İlerleyen süreçlerde motorda oluşan güç kaybı ve performans eksikliği de yine dikkate alınması gereken belirtilerdir. Aynı zamanda motorun iç kısmında meydana gelen aşınmalar da motosiklete uzun vadede zarar verir. Sizler için hazırlamış olduğumuz, motosiklet rodajı nedir?  konulu yazımızdan detaylı bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.   

2. El Motosiklet Alışverişi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet kullanıcıları, 2. El motosiklet alırken; noter masrafları, randevu işlemleri, devir ücreti gibi pek çok soru ile karşı karşıya kalır. Aşağıda sıkça karşılaşılan bazı sorular cevaplarıyla birlikte yer almaktadır. 

Motosiklet Devir Ücreti 2024 Nedir?

2024 yılı itibariyle, motor devir ücreti 1.489,36 TL’dir. Noter fiyatları, genellikle devlet tarafından belirlenir. Bu süreçte, motosiklet satışında ödenen fiyat, diğer ulaşım araçları ile hemen hemen aynıdır. Belirlenen 1.489,36 TL’lik ücretin içerisine plaka değişim ücreti de dahildir. Yeni yapılan düzenlemelere göre, araç plakası ile ilgili yapılan değişim işlemlerinde herhangi bir fiyat farkı olmaz. 

Noter Masraflarını Kim Öder?

Noter masraflarının kimin tarafından ödenmesi gerektiğine dair kesin bir bilgi bulunmamasıyla birlikte Türkiye genelinde yapılan araç alışverişlerinde, noter ücreti çoğunlukla alıcı tarafından karşılanır. 

Noterden Randevu Almaya Gerek Var Mı?

Noterde yapılacak olan bütün resmi devir işlemleri için randevu almak gerekir. E-noter uygulaması veya Türkiye Noterler Birliği sayfasından, haftanın her günü randevu almak mümkündür.

Nöbetçi Noter Fiyat Farkı Var Mı?

Nöbetçi noter fiyatlarında herhangi bir fark bulunmamaktadır. 

Noterde Aracın Borcu Çıkar Mı?

Noterde yapılan devir işlemleri esnasında, vergi borcu, ipotek ya da trafik cezası gibi aracın satışına engel bir durumun olup olmadığı kontrol edilir. Bunlardan herhangi birinin olması durumunda satış işlemleri gerçekleştirilmez. 

Vergi Borcu Varsa Araç Satışına Engel Mi?

Vergi dairesinde yapılan resmi işlemler sonucunda, araca ait herhangi bir vergi borcunun olması, aracın satışına engeldir. 

HGS Cezası Olması Araç Satışına Engel Mi?

HGS cezaları genellikle aracın kullanıcısı üzerine olduğu için satışa engel olmaz. 

İkinci El Motosiklet Alırken Plaka Değişimi Zorunlu Mu?

2.el motosiklet alınırken plaka değişimi yapmak zorunlu değildir. Alıcının isteğine göre plaka değişimi yapılabilir.

2024 Yılı Plaka Değişimi Kaç TL?

Noterden yapılan devir işlemlerinin güncel ücreti 1.489,36 TL’dir. Plaka değişikliği ücreti de bu fiyata dahildir. Fakat, devir işlemlerinden belli bir süre sonra yapılan plaka değişimi işlemleri ücretlidir. 

2. El Araç Plakası Kaç Günde Çıkar?

Araç plakası değişim işlemleri başlatıldıktan sonraki maksimum bir aylık süreçte yeni plaka almak mümkündür. 

Aynı İlde Plaka Değişikliği Olur Mu?

Aynı ilde plaka değişimi yapılmaz. Sadece şehir değişikliği söz konusu olduğunda plaka değişikliği yapmak mümkündür. 

Ruhsat Sahibi Olmadan Plaka Yenilenir Mi?

Ruhsat sahibi olmadan plaka yenilemek mümkün değildir. Plaka değiştirme işlemlerinde mevcut araç sahibinin ya da kanunen temsilcisi olan bir kişinin başvuru yapması gerekir. 

Bir İlden Başka Bir İlin Plakası Alınır Mı?

Önceden yapılan plaka değişikliği ve noter satışı sadece belirlenen il sınırları içerisinde geçerli olur. Aksi halde cezai işlem uygulanır. 

Üst
Scan the code